Vuokratuotto Suomen kaupungeissa
Bruttovuokratuotto huoneistotyypeittäin. Kärjessä ovat kaupungit, joissa asuntojen hinnat ovat kymmenessä vuodessa laskeneet.

Vuokratuotto kaupungeittain
Bruttovuokratuotto on vuoden vuokrat jaettuna asunnon hinnalla. Alla 26 kaupunkia, joista Tilastokeskus julkaisee sekä toteutuneet kauppahinnat että vuokratason.
Tuotto on laskettu aina saman huoneistotyypin omasta vuokrasta ja omasta neliöhinnasta: yksiön vuokra yksiöiden hinnalla, kolmion vuokra kolmioiden hinnalla. Jos yksiön vuokran jakaisi kaikkien asuntojen keskihinnalla, tuotto näyttäisi selvästi todellista korkeammalta, koska yksiön neliö on muutenkin kalliimpi.
| Kaupunki | Yksiöt | Kaksiot | Kolmiot+ | Kaksion €/m² | Hinta 10 v |
|---|---|---|---|---|---|
| Kouvola | · | 12,6 % | 7,8 % | 1 007 €/m² | −9 % |
| Kajaani | · | 11,9 % | 8,5 % | 1 207 €/m² | −13 % |
| Kotka | 13,4 % | 11,5 % | 9,2 % | 1 271 €/m² | −10 % |
| Riihimäki | 11,9 % | 9,8 % | 9,1 % | 1 523 €/m² | −5 % |
| Lahti | 9,5 % | 9,7 % | 7,3 % | 1 589 €/m² | −14 % |
| Rauma | · | 9,6 % | 7,6 % | 1 338 €/m² | −3 % |
| Hämeenlinna | 9,4 % | 9,5 % | 7,1 % | 1 735 €/m² | −12 % |
| Jyväskylä | 8,1 % | 9,1 % | 6,6 % | 1 822 €/m² | +3 % |
| Kokkola | · | 9,0 % | 6,5 % | 1 634 €/m² | −3 % |
| Mikkeli | 11,5 % | 8,9 % | 7,8 % | 1 649 €/m² | −22 % |
| Hyvinkää | · | 8,8 % | 8,0 % | 1 895 €/m² | −9 % |
| Joensuu | 8,1 % | 8,6 % | 6,8 % | 1 932 €/m² | −2 % |
| Kerava | · | 8,5 % | 7,2 % | 2 102 €/m² | −4 % |
| Lappeenranta | 9,2 % | 8,2 % | 6,6 % | 1 978 €/m² | −6 % |
| Järvenpää | 9,0 % | 8,2 % | 8,7 % | 2 298 €/m² | −11 % |
| Kuopio | 10,7 % | 8,1 % | 6,8 % | 2 102 €/m² | +3 % |
| Rovaniemi | 7,6 % | 8,0 % | 7,3 % | 2 162 €/m² | +20 % |
| Pori | 9,0 % | 7,7 % | 7,4 % | 1 649 €/m² | −10 % |
| Oulu | 8,3 % | 7,4 % | 6,5 % | 2 246 €/m² | +15 % |
| Vantaa | 7,4 % | 6,9 % | 7,5 % | 2 956 €/m² | +1 % |
| Seinäjoki | 6,4 % | 6,6 % | 6,6 % | 2 227 €/m² | +3 % |
| Turku | 6,3 % | 6,5 % | 6,2 % | 2 742 €/m² | +25 % |
| Vaasa | 7,2 % | 6,5 % | 6,3 % | 2 342 €/m² | +1 % |
| Tampere | 6,8 % | 6,3 % | 5,8 % | 2 998 €/m² | +23 % |
| Porvoo | 7,4 % | 6,0 % | 5,2 % | 2 712 €/m² | +10 % |
| Helsinki | 5,3 % | 4,7 % | 4,2 % | 5 169 €/m² | +16 % |
Bruttotuotto ei ole tuotto
Luvusta lähtee ensin hoitovastike, joka maksetaan silloinkin kun asunto on tyhjillään. Koko maan kerrostalojen keskimääräinen hoitovastike on 4,88 €/m²/kk. Halvassa kaupungissa se vie tuotosta suhteellisesti enemmän kuin kalliissa, koska vastike on euroa neliöltä eikä osuus hinnasta.
Sen jälkeen tulevat tyhjät kuukaudet vuokralaisen vaihtuessa, asunnon kunnossapito, taloyhtiön remontit ja pääomatulovero. Mikään näistä ei ole mukana näissä luvuissa. Bruttotuotto on siis vertailuluku kaupunkien välillä, ei ennuste siitä, mitä tilille jää.
Korkeimman tuoton saa niissä kaupungeissa, missä asuntojen hinnat ovat alhaalla
Mitä halvempi kaupunki, sitä korkeampi tuotto (korrelaatio neliöhinnan kanssa −0,84, 26 kaupunkia).
Kun tuotto asetetaan kymmenen vuoden hintakehitystä vasten, korrelaatio on −0,66: mitä korkeampi tuotto, sitä heikommin hinnat ovat kehittyneet. Yhteys on selvä muttei poikkeukseton, ja kärjessä on myös kaupunkeja joissa hinnat ovat nousseet. Vuokratuotto on siis pääosin hinta siitä riskistä, että asunnon arvo on kymmenen vuoden päästä nykyistä pienempi.
Yksiö tuottaa enemmän kuin kolmio
Saman kaupungin sisällä yksiön bruttotuotto on korkeampi kuin kolmion 18 kaupungissa 20:sta, ja tyypillinen ero on +1,6 pp. Yksiön neliö maksaa enemmän, mutta vuokra neliöltä on vielä enemmän korkeampi. Sama ilmiö selittää senkin, miksi yksiön neliöhinta on ylipäätään korkeampi: hinta seuraa vuokraa. Se on eritelty omassa artikkelissaan.
Yksi varaus lukujen tulkintaan. Kaupungin neliöhinta on koottu sen postinumeroalueiden julkaistuista luvuista, ja ne kattavat vain osan kaupungin kaupoista, yleensä kalliimman osan. Hinta on siis pikemminkin ylä- kuin alakanttiin ja tuotto pikemminkin ala- kuin yläkanttiin.