Pori asuntojen hinnat
Neliöhinnat talotyypeittäin
| Talotyyppi | €/m² | Kauppoja | 1 v | 5 v |
|---|---|---|---|---|
| Talotyypit yhteensä | 1 325 | 1 008 | −2,1 % | −11,7 % |
| Kerrostalot | 1 292 | 754 | −2,6 % | −13,8 % |
| Rivitalot | 1 413 | 254 | −1,1 % | −6,1 % |
Hintakehitys 2006–2025
Neliöhinnat postinumeroalueittain
Pori jakautuu 9 postinumeroalueeseen, joilta on riittävästi toteutuneita kauppoja oman keskihinnan laskemiseen. Kalleimmat alueet ovat Vähärauma (1 999 €/m²), Kalaholma-Väinölä (1 870 €/m²), Toejoki (1 821 €/m²) ja edullisimmat Pihlava (766 €/m²), Käppärä-Isomäki (875 €/m²), Pietniemi-Leppäkorpi (1 191 €/m²) – ero kalleimman ja edullisimman välillä on 2,6-kertainen.
| Alue | €/m² | Kauppoja | Muutos |
|---|---|---|---|
| Vähärauma 28600 |
1 999 | 19 | ±0 % |
| Kalaholma-Väinölä 28300 |
1 870 | 7 | – |
| Toejoki 28200 |
1 821 | 27 | +2,7 % |
| Pori Keskus 28100 |
1 699 | 323 | −4,2 % |
| Ruosniemi 28220 |
1 670 | 23 | +0,5 % |
| Impola 28130 |
1 533 | 153 | +9,8 % |
| Pietniemi-Leppäkorpi 28660 |
1 191 | 6 | – |
| Käppärä-Isomäki 28120 |
875 | 6 | – |
| Pihlava 28800 |
766 | 7 | – |
Omakotitalojen hinnat postinumeroalueittain
Pori: omakotitalokiinteistöjen toteutuneet kauppahinnat niillä 22 postinumeroalueella, joilta kauppoja on riittävästi oman keskihinnan laskemiseen. Luvut ovat kiinteistön kokonaishintoja – tontti ja rakennus yhdessä – eikä niitä ole suhteutettu talon kokoon.
| Alue | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| Vähärauma 28600 |
228 532 | 46 |
| Kalaholma-Väinölä 28300 |
194 220 | 25 |
| Koivistonluoto 28330 |
163 476 | 21 |
| Pori Keskus 28100 |
162 955 | 11 |
| Musa-Tiiliruukki 28610 |
158 195 | 37 |
| Isojoenranta 28240 |
143 416 | 18 |
| Käppärä-Isomäki 28120 |
141 531 | 20 |
| Kartano-Harmaalinna 28430 |
135 854 | 13 |
| Ruosniemi 28220 |
135 487 | 54 |
| Pormestarinluoto 28190 |
131 107 | 14 |
| Pietniemi-Leppäkorpi 28660 |
129 670 | 45 |
| Impola 28130 |
126 259 | 27 |
| Söörmarkku 29570 |
121 150 | 20 |
| Toejoki 28200 |
116 533 | 65 |
| Vanhakoivisto 28360 |
114 575 | 47 |
| Sampola 28370 |
112 708 | 12 |
| Tahkoluoto-Reposaari 28900 |
111 646 | 13 |
| Noormarkku Keskus 29600 |
106 192 | 68 |
| Pihlava 28800 |
94 448 | 47 |
| Kyläsaari 28760 |
77 704 | 22 |
| Ahlainen 29700 |
74 123 | 22 |
| Lavia Keskus 38600 |
51 369 | 16 |
Vuokrataso
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat koko kaupungin alueelta (2026Q3). Esimerkkivuokra kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi kuukaudessa tällä vuokratasolla.
| Tyyppi | Keskivuokra | Uudet | Esimerkki |
|---|---|---|---|
| Yksiöt | 13,81 | 15,10 | 440 €/kk 32 m² |
| Kaksiot | 10,59 | 11,44 | 580 €/kk 55 m² |
| Kolmiot+ | 9,11 | 9,67 | 730 €/kk 80 m² |
Väestö ja asukkaat
| Väkiluku asukasta | 82 542 | ≈ −2,3 % vuodesta 2010 |
| Keski-ikä vuotta | 46 | ▲ +2 v vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 26 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 86 % | ▼ −2 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 35 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 79 | ≈ +0 % vs. koko maa |
Väestöennuste 2024–2045
Tilastokeskuksen ennusteen mukaan Pori pysyy suunnilleen ennallaan: väkiluku on vuonna 2045 noin 79 083 asukasta, kun se vuonna 2024 oli 82 996.
| Vuonna 2029 asukasta | 81 950 | ≈ −1,3 % vs. 2024 |
| Vuonna 2034 asukasta | 80 917 | ≈ −2,5 % vs. 2024 |
| Vuonna 2045 asukasta | 79 083 | ▼ −4,7 % vs. 2024 |
Asunnon hinta-arvio – Pori
Yllä olevat luvut ovat alueen keskiarvoja. Yksittäisen asunnon arvo poikkeaa niistä sen mukaan, missä kunnossa asunto on, monesko kerros, mitä taloyhtiössä on remontoitu ja mikä on hoitovastike. AsuntoAnalyysi laskee näistä arvion oman postinumeroalueesi toteutuneista kaupoista.
Kaksi tekijää painaa arviota eri verran eri hintatasoilla, ja ne toimivat vastakkaisiin suuntiin. Remontti maksaa saman verran halvalla ja kalliilla alueella, mutta edullisemmalla alueella siitä vähennetään arviosta pienempi euromäärä – alueen keskihinta sisältää jo alueen tyypillisen korjausvelan. Hoitovastike taas on kiinteä euromäärä neliötä kohti, joten sen osuus asunnon arvosta on sitä suurempi mitä edullisempi alue on. Pori-alueen 1 325 €/m² tasolla se tarkoittaa tätä:
| Tekijä | 70 m²:n asunnossa | Osuus |
|---|---|---|
| Edessä oleva linjasaneeraus | −30 900 € | −33,3 % |
| Hoitovastike 1 €/m²/kk yli alueen tason | −5 300 € | −5,7 % |
Usein kysyttyä – Pori
Pori: mikä on asuntojen keskineliöhinta?
Vuonna 2025 asunnoista maksettiin Pori-alueella keskimäärin 1 325 €/m². Luku perustuu 1 008 toteutuneeseen asuntokauppaan (Tilastokeskus, kuntatason tilasto). Talotyypeittäin: kerrostalot 1 292 €/m², rivitalot 1 413 €/m².
Pori: nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat?
Keskineliöhinta laski 2,1 % vuodesta 2024 vuoteen 2025. Viiden vuoden muutos on −11,7 % ja kymmenen vuoden −9,2 %.
Pori: mikä on kallein ja mikä edullisin asuinalue?
Kallein postinumeroalue on Vähärauma (28600), 1 999 €/m², ja edullisin Pihlava (28800), 766 €/m². Vertailussa ovat ne 9 aluetta, joilla on vähintään 6 kauppaa 12 kuukaudessa.
Pori: paljonko asuntoni on arvoinen?
Alueen keskineliöhinta on 1 325 €/m², mutta yksittäisen asunnon arvo poikkeaa siitä asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan. AsuntoAnalyysi laskee arvion oman postinumeroalueesi toteutuneista kaupoista ja huomioi nämä tekijät. Esimerkiksi edessä oleva linjasaneeraus laskee arviota tällä hintatasolla noin 30 900 € 70 m²:n asunnossa.
Pori: paljonko vuokra-asunnosta maksetaan?
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat yksiöt 13,81 €/m²/kk, kaksiot 10,59 €/m²/kk, kolmiot+ 9,11 €/m²/kk (Tilastokeskus, 2026Q3). Tyypillisen 32 m²:n yksiö vuokra olisi tällä tasolla noin 440 € kuukaudessa.
Pori: paljonko alueella on asukkaita?
Kaupungin postinumeroalueilla asuu yhteensä 82 542 ihmistä (2024). Keski-ikä on 46 vuotta. Väkiluku on vähentynyt 2 % vuodesta 2010.
Lähteet ja menetelmä
- Kaupungin hinnat: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen hinnat kunnittain (StatFin 13mx). Vuositilasto, tuorein vuosi 2025. Kuntatason luku sisältää kaikki kaupungin toteutuneet kaupat.
- Postinumeroalueiden hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Neljännesvuosittain, kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisestä 4 neljänneksestä.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q3.
- Väestö ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.