Impola 28130
Pori · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 28130 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 2 173 | 24 | – | 70 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 1 626 | 73 | +13,9 % | 89 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 1 137 | 56 | −2,2 % | 91 000 € 80 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 28130 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 482 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 28130 on tehty 26 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 129 808 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −3,1 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 129 250 | 8 |
| 2025 | 133 375 | 8 |
| 2024 | 127 400 | 10 |
| 2023 | 127 714 | 14 |
| 2022 | 116 091 | 11 |
| 2021 | 139 860 | 25 |
| 2020 | 126 727 | 11 |
| 2019 | 141 722 | 23 |
| 2018 | 156 382 | 17 |
| 2017 | 158 130 | 23 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Pori-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 13,82 | 440 €/kk 32 m² |
7,6 % | 4,9 % |
| Kaksiot | 10,62 | 580 €/kk 55 m² |
7,8 % | 4,2 % |
| Kolmiot+ | 9,15 | 730 €/kk 80 m² |
9,7 % | 4,5 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 6 628 | ▲ +9,0 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 22k | ▼ −16 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 24 % | ▼ −5 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 83 % | ▼ −5 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 58 % | ▲ +20 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 60 | ▼ −24 % vs. koko maa |
Muut alueet – Pori
- 28100 Pori Keskus 1 698 €/m²
- 28120 Käppärä-Isomäki 875 €/m²
- 28200 Toejoki 1 821 €/m²
- 28220 Ruosniemi 1 670 €/m²
- 28300 Kalaholma-Väinölä 1 870 €/m²
- 28600 Vähärauma 1 999 €/m²
- 28660 Pietniemi-Leppäkorpi 1 191 €/m²
- 28800 Pihlava 766 €/m²
- 28190 Pormestarinluoto 131 107 €
- 28240 Isojoenranta 156 625 €
- 28330 Koivistonluoto 163 476 €
- 28360 Vanhakoivisto 114 022 €
- 28370 Sampola 116 136 €
- 28430 Kartano-Harmaalinna 135 854 €
- 28610 Musa-Tiiliruukki 161 725 €
- 28760 Kyläsaari 80 690 €
- 28900 Tahkoluoto-Reposaari 111 646 €
- 29570 Söörmarkku 125 948 €
- 29600 Noormarkku Keskus 106 861 €
- 29700 Ahlainen 74 511 €
- 38600 Lavia Keskus 51 369 €
Pori – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 28130
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 28130?
Impola (Pori) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 533 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (153 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 2 173 €/m², kaksiot 1 626 €/m², kolmiot+ 1 137 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 28130?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 626 €/m²) noin 89 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 28130?
Alueen neliöhinta on noussut noin 9,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 28130?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,8 %: Pori-alueen keskivuokra 10,62 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 626 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 28130?
Impola (Pori) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 129 808 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (26 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 28130?
Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 3,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 28130 Impola on?
Alueella asuu 6 628 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 22 059 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 24 %. Väkiluku on kasvanut 9 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.