Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Pihlava 28800

Pori · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
766
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
7
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
14,3 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
3 894
asukasta (2024)
Pihlava, postinumero 28800, Pori: asuntojen keskineliöhinta 766 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: pihlava on kaupungin 9 alueesta 9. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 28800 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 766 7 – 65 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 28800 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 127 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

05101520 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot16Q2/23: 13 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 2)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 8)Q4/23: 16 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 4)Q1/24: 10 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 1)Q2/24: 5 kauppaa (kaksiot 4, yksiöt 1)Q3/24: 13 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 4)Q4/24: 7 kauppaa (rivitalot 2, kaksiot 1, yksiöt 4)Q1/25: 12 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 6, yksiöt 1)Q2/25: 6 kauppaa (kolmiot+ 2, kaksiot 4)Q3/25: 13 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 9, yksiöt 2)Q4/25: 16 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 8)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)
05101520Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot16Q2/23: 13 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 2)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 8)Q4/23: 16 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 4)Q1/24: 10 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 1)Q2/24: 5 kauppaa (kaksiot 4, yksiöt 1)Q3/24: 13 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 4)Q4/24: 7 kauppaa (rivitalot 2, kaksiot 1, yksiöt 4)Q1/25: 12 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 6, yksiöt 1)Q2/25: 6 kauppaa (kolmiot+ 2, kaksiot 4)Q3/25: 13 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 9, yksiöt 2)Q4/25: 16 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 8)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 28800 on tehty 46 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 95 110 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −1,9 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

50 00075 000105 000135 00020182020202220242026Omakotitalot
50 00075 000105 000135 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 58 083 6
2025 114 762 21
2024 85 081 19
2023 73 406 16
2022 87 481 27
2021 91 533 18
2020 72 403 19
2019 82 464 14
2018 101 278 18
2017 123 580 25
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Pori-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 9,15 780 €/kk
85 m²
14,3 % 8,3 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.

Väki­luku asukasta3 894▼ −11,3 % / 10 v
Keski-ikä vuotta49▲ +5 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat24k▼ −8 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista18 %▼ −11 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta83 %▼ −5 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista22 %▼ −16 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²85▲ +8 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
3 8004 2004 6002010201520202024
3 8004 2004 600'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Pori

Pori – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 28800

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 28800?

Pihlava (Pori) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 766 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (7 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 28800?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (766 €/m²) noin 65 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 28800?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 14,3 %: Pori-alueen keskivuokra 9,15 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 766 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 8,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 28800?

Pihlava (Pori) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 95 110 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (46 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 28800?

Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 1,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 28800 Pihlava on?

Alueella asuu 3 894 ihmistä (2024), keski-ikä on 49 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 307 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 18 %. Väkiluku on vähentynyt 11 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä