Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Musa-Tiiliruukki 28610

Pori · Omakotitalojen toteutuneet kauppahinnat ja alueen väestöprofiili Maanmittauslaitoksen ja Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 28.10.2026.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 28610 on tehty 37 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 158 195 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,1 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

120 000145 000170 000200 00020182020202220242026Omakotitalot
120 000145 000170 000200 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 189 050 10
2025 155 308 13
2024 138 836 14
2023 172 111 9
2022 187 450 18
2021 128 553 19
2020 170 607 14
2019 169 529 28
2018 133 353 17
2017 126 860 10
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 28610 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 103 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

05101520 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot16Q2/23: 4 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q3/23: 9 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 2)Q4/23: 16 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 2)Q1/24: 4 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1)Q2/24: 6 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 1, yksiöt 2)Q3/24: 8 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q4/24: 10 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/25: 7 kauppaa (rivitalot 4, kaksiot 3)Q2/25: 7 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/25: 14 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, kaksiot 4, yksiöt 3)Q4/25: 10 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/26*: 8 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, kaksiot 1)
05101520Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot16Q2/23: 4 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q3/23: 9 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 2)Q4/23: 16 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 2)Q1/24: 4 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1)Q2/24: 6 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 1, yksiöt 2)Q3/24: 8 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q4/24: 10 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/25: 7 kauppaa (rivitalot 4, kaksiot 3)Q2/25: 7 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/25: 14 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, kaksiot 4, yksiöt 3)Q4/25: 10 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/26*: 8 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, kaksiot 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto, siksi vaaleampi.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta3 888▼ −3,6 % / 10 v
Keski-ikä vuotta44≈ +0 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat27k≈ +1 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista29 %≈ −0 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta87 %≈ −1 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista27 %▼ −11 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²83▲ +5 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
3 8004 0004 3002010201520202024
3 8004 0004 300'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Pori

Pori – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 28610

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 28610?

Musa-Tiiliruukki (Pori) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 158 195 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (37 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 28610?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 28610 Musa-Tiiliruukki on?

Alueella asuu 3 888 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 654 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 29 %. Väkiluku on vähentynyt 4 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä