Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Ruosniemi 28220

Pori · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 670
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+0,5 %
hintakehitys / vuosi
≈ vakaa
Kauppoja
23
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,6 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
5 146
asukasta (2024)
Ruosniemi, postinumero 28220, Pori: asuntojen keskineliöhinta 1 670 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: ruosniemi on kaupungin 9 alueesta 5. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 28220 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 670 23 +0,5 % 142 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 1501 4001 7001 950Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 1501 4001 7001 950Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 28220 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 99 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

0481216 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*KaksiotKolmiot+Rivitalot13Q2/23: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q3/23: 9 kauppaa (rivitalot 9)Q4/23: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q1/24: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q2/24: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q3/24: 10 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1)Q4/24: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q1/25: 13 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q2/25: 6 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1)Q3/25: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q4/25: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 6)
0481216Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*KaksiotKolmiot+Rivitalot13Q2/23: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q3/23: 9 kauppaa (rivitalot 9)Q4/23: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q1/24: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q2/24: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q3/24: 10 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1)Q4/24: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q1/25: 13 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q2/25: 6 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1)Q3/25: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q4/25: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 6)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 28220 on tehty 53 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 135 968 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,1 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

120 000135 000155 000170 00020182020202220242026Omakotitalot
120 000135 000155 000170 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 126 318 11
2025 144 366 24
2024 130 667 18
2023 143 252 21
2022 163 929 14
2021 138 500 25
2020 123 962 13
2019 133 207 27
2018 137 874 19
2017 128 025 16
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Pori-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 9,15 780 €/kk
85 m²
6,6 % 3,8 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta5 146▲ +5,0 % / 10 v
Keski-ikä vuotta39▼ −5 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat28k▲ +8 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista27 %▼ −2 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta90 %▲ +2 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista15 %▼ −22 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²96▲ +22 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 6004 9005 2002010201520202024
4 6004 9005 200'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Pori

Pori – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 28220

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 28220?

Ruosniemi (Pori) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 670 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (23 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 28220?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 670 €/m²) noin 142 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 28220?

Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 28220?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,6 %: Pori-alueen keskivuokra 9,15 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 670 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 28220?

Ruosniemi (Pori) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 135 968 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (53 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 28220?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 28220 Ruosniemi on?

Alueella asuu 5 146 ihmistä (2024), keski-ikä on 39 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 452 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 27 %. Väkiluku on kasvanut 5 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä