Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Pori Keskus 28100

Pori · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 699
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−4,2 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
323
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,5 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
13 225
asukasta (2024)
Pori Keskus, postinumero 28100, Pori: asuntojen keskineliöhinta 1 699 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: pori Keskus on kaupungin 9 alueesta 4. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 28100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Yksiöt 1 738 81 −7,1 % 56 000 €
32 m²
Kaksiot 1 698 130 −3,5 % 93 000 €
55 m²
Kolmiot+ 1 672 112 −3,9 % 134 000 €
80 m²
Puuttuvista tyypeistä (rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 3501 7002 1002 450Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKolmiot+Kaksiot
1 3501 7002 1002 450Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Yksiöt— Kaksiot— Kolmiot+
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 28100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 873 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

0255075100 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot90Q2/23: 67 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 20, kaksiot 32, yksiöt 14)Q3/23: 58 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 23, kaksiot 24, yksiöt 9)Q4/23: 65 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 23, kaksiot 23, yksiöt 16)Q1/24: 56 kauppaa (kolmiot+ 27, kaksiot 21, yksiöt 8)Q2/24: 84 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 30, kaksiot 35, yksiöt 18)Q3/24: 69 kauppaa (kolmiot+ 28, kaksiot 24, yksiöt 17)Q4/24: 70 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 24, kaksiot 29, yksiöt 15)Q1/25: 73 kauppaa (kolmiot+ 29, kaksiot 34, yksiöt 10)Q2/25: 79 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 33, kaksiot 32, yksiöt 12)Q3/25: 90 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 24, kaksiot 39, yksiöt 26)Q4/25: 85 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 33, kaksiot 30, yksiöt 20)Q1/26*: 77 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 22, kaksiot 29, yksiöt 23)
0255075100Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot90Q2/23: 67 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 20, kaksiot 32, yksiöt 14)Q3/23: 58 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 23, kaksiot 24, yksiöt 9)Q4/23: 65 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 23, kaksiot 23, yksiöt 16)Q1/24: 56 kauppaa (kolmiot+ 27, kaksiot 21, yksiöt 8)Q2/24: 84 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 30, kaksiot 35, yksiöt 18)Q3/24: 69 kauppaa (kolmiot+ 28, kaksiot 24, yksiöt 17)Q4/24: 70 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 24, kaksiot 29, yksiöt 15)Q1/25: 73 kauppaa (kolmiot+ 29, kaksiot 34, yksiöt 10)Q2/25: 79 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 33, kaksiot 32, yksiöt 12)Q3/25: 90 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 24, kaksiot 39, yksiöt 26)Q4/25: 85 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 33, kaksiot 30, yksiöt 20)Q1/26*: 77 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 22, kaksiot 29, yksiöt 23)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 28100 on tehty 8 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 134 563 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

105 000145 000190 000230 00020182020202220242026Omakotitalot
105 000145 000190 000230 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2025 119 667 3
2024 143 500 5
2023 217 500 3
2022 138 100 5
2021 192 563 8
2019 164 000 4
2018 125 750 4
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Pori-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Yksiöt 13,82 440 €/kk
32 m²
9,5 % 6,2 %
Kaksiot 10,62 580 €/kk
55 m²
7,5 % 4,1 %
Kolmiot+ 9,15 730 €/kk
80 m²
6,6 % 3,1 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, ikääntyvä väestö.

Väki­luku asukasta13 225▲ +8,1 % / 10 v
Keski-ikä vuotta50▲ +6 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat23k▼ −14 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista30 %≈ +1 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta83 %▼ −5 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista58 %▲ +20 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²59▼ −25 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
11 60012 50013 4002010201520202024
11 60012 50013 400'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Pori

Pori – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 28100

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 28100?

Pori Keskus (Pori) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 699 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (323 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 1 738 €/m², kaksiot 1 698 €/m², kolmiot+ 1 672 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 28100?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 698 €/m²) noin 93 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 28100?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 4,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 28100?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,5 %: Pori-alueen keskivuokra 10,62 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 698 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 28100?

Pori Keskus (Pori) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 134 563 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 28100?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 28100 Pori Keskus on?

Alueella asuu 13 225 ihmistä (2024), keski-ikä on 50 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 22 636 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 30 %. Väkiluku on kasvanut 8 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä