Jyväskylä asuntojen hinnat
Neliöhinnat talotyypeittäin
| Talotyyppi | €/m² | Kauppoja | 1 v | 5 v |
|---|---|---|---|---|
| Talotyypit yhteensä | 2 038 | 2 129 | +0,9 % | −1,5 % |
| Kerrostalot | 2 070 | 1 570 | +1,1 % | −2,5 % |
| Rivitalot | 1 958 | 559 | ±0 % | +1,3 % |
Hintakehitys 2006–2025
Neliöhinnat postinumeroalueittain
Jyväskylä jakautuu 18 postinumeroalueeseen, joilta on riittävästi toteutuneita kauppoja oman keskihinnan laskemiseen. Kalleimmat alueet ovat Jyväskylä Keskus (2 800 €/m²), Mäki-Matti (2 407 €/m²), Keljo-Ristonmaa (2 406 €/m²) ja edullisimmat Säynätsalo (532 €/m²), Huhtasuo (756 €/m²), Keltinmäki (976 €/m²) – ero kalleimman ja edullisimman välillä on 5,3-kertainen.
| Alue | €/m² | Kauppoja | Muutos |
|---|---|---|---|
| Jyväskylä Keskus 40100 |
2 800 | 367 | −0,7 % |
| Mäki-Matti 40700 |
2 407 | 79 | +0,6 % |
| Keljo-Ristonmaa 40500 |
2 406 | 20 | +12,5 % |
| Keljonkangas 40530 |
2 308 | 7 | +4,7 % |
| Kuokkala-Ristikivi 40520 |
2 306 | 194 | +3,3 % |
| Mannila-Taulumäki 40200 |
2 240 | 80 | −6,6 % |
| Palokka 40270 |
2 094 | 102 | −0,6 % |
| Jyskä 40420 |
1 940 | 39 | −2,5 % |
| Ritoniemi-Lohikoski 40250 |
1 913 | 74 | ±0 % |
| Nisula 40720 |
1 841 | 27 | −5,0 % |
| Seppälän Teollisuusalue 40320 |
1 661 | 33 | +6,6 % |
| Halssila 40400 |
1 514 | 36 | +1,8 % |
| Kortepohja 40740 |
1 512 | 70 | −1,7 % |
| Vaajakoski 40800 |
1 462 | 53 | +1,4 % |
| Kypärämäki 40630 |
1 372 | 6 | – |
| Keltinmäki 40640 |
976 | 41 | +2,5 % |
| Huhtasuo 40340 |
756 | 132 | +2,5 % |
| Säynätsalo 40900 |
532 | 12 | – |
Omakotitalojen hinnat postinumeroalueittain
Jyväskylä: omakotitalokiinteistöjen toteutuneet kauppahinnat niillä 23 postinumeroalueella, joilta kauppoja on riittävästi oman keskihinnan laskemiseen. Luvut ovat kiinteistön kokonaishintoja – tontti ja rakennus yhdessä – eikä niitä ole suhteutettu talon kokoon.
| Alue | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| Kortepohja 40740 |
448 188 | 8 |
| Mannila-Taulumäki 40200 |
377 875 | 12 |
| Palokka 40270 |
279 320 | 101 |
| Puuppola 41120 |
273 531 | 38 |
| Kuokkala-Ristikivi 40520 |
261 716 | 44 |
| Länsi-Palokka 40660 |
259 769 | 26 |
| Seppälän Teollisuusalue 40320 |
250 333 | 18 |
| Huhtasuo 40340 |
243 769 | 13 |
| Keltinmäki 40640 |
225 000 | 17 |
| Säynätsalo 40900 |
224 068 | 37 |
| Keljonkangas 40530 |
223 044 | 57 |
| Keljo-Ristonmaa 40500 |
222 150 | 10 |
| Mäki-Matti 40700 |
219 875 | 8 |
| Vaajakoski 40800 |
212 416 | 90 |
| Ritoniemi-Lohikoski 40250 |
209 505 | 44 |
| Halssila 40400 |
206 882 | 17 |
| Kypärämäki 40630 |
197 172 | 32 |
| Jyskä 40420 |
195 424 | 46 |
| Vesanka 41940 |
185 827 | 26 |
| Kuikka 41140 |
182 600 | 10 |
| Tikkakoski 41160 |
181 063 | 52 |
| Kuohu 41930 |
149 345 | 21 |
| Korpilahti Keskus 41800 |
141 564 | 43 |
Vuokrataso
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat koko kaupungin alueelta (2026Q3). Esimerkkivuokra kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi kuukaudessa tällä vuokratasolla.
| Tyyppi | Keskivuokra | Uudet | Esimerkki |
|---|---|---|---|
| Yksiöt | 18,96 | 19,17 | 610 €/kk 32 m² |
| Kaksiot | 13,79 | 14,16 | 760 €/kk 55 m² |
| Kolmiot+ | 11,93 | 12,05 | 950 €/kk 80 m² |
Väestö ja asukkaat
| Väkiluku asukasta | 148 752 | ▲ +13,7 % vuodesta 2010 |
| Keski-ikä vuotta | 41 | ▼ −3 v vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 33 % | ▲ +4 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 85 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 51 % | ▲ +13 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 69 | ▼ −12 % vs. koko maa |
Väestöennuste 2024–2045
Tilastokeskuksen ennusteen mukaan Jyväskylä kasvaa: väkiluku on vuonna 2045 noin 166 299 asukasta, kun se vuonna 2024 oli 149 379.
| Vuonna 2029 asukasta | 155 850 | ▲ +4,3 % vs. 2024 |
| Vuonna 2034 asukasta | 160 807 | ▲ +7,7 % vs. 2024 |
| Vuonna 2045 asukasta | 166 299 | ▲ +11,3 % vs. 2024 |
Asunnon hinta-arvio – Jyväskylä
Yllä olevat luvut ovat alueen keskiarvoja. Yksittäisen asunnon arvo poikkeaa niistä sen mukaan, missä kunnossa asunto on, monesko kerros, mitä taloyhtiössä on remontoitu ja mikä on hoitovastike. AsuntoAnalyysi laskee näistä arvion oman postinumeroalueesi toteutuneista kaupoista.
Kaksi tekijää painaa arviota eri verran eri hintatasoilla, ja ne toimivat vastakkaisiin suuntiin. Remontti maksaa saman verran halvalla ja kalliilla alueella, mutta edullisemmalla alueella siitä vähennetään arviosta pienempi euromäärä – alueen keskihinta sisältää jo alueen tyypillisen korjausvelan. Hoitovastike taas on kiinteä euromäärä neliötä kohti, joten sen osuus asunnon arvosta on sitä suurempi mitä edullisempi alue on. Jyväskylä-alueen 2 038 €/m² tasolla se tarkoittaa tätä:
| Tekijä | 70 m²:n asunnossa | Osuus |
|---|---|---|
| Edessä oleva linjasaneeraus | −47 600 € | −33,3 % |
| Hoitovastike 1 €/m²/kk yli alueen tason | −5 300 € | −3,7 % |
Usein kysyttyä – Jyväskylä
Jyväskylä: mikä on asuntojen keskineliöhinta?
Vuonna 2025 asunnoista maksettiin Jyväskylä-alueella keskimäärin 2 038 €/m². Luku perustuu 2 129 toteutuneeseen asuntokauppaan (Tilastokeskus, kuntatason tilasto). Talotyypeittäin: kerrostalot 2 070 €/m², rivitalot 1 958 €/m².
Jyväskylä: nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat?
Keskineliöhinta pysyi käytännössä ennallaan 0,9 % vuodesta 2024 vuoteen 2025. Viiden vuoden muutos on −1,5 % ja kymmenen vuoden +2,2 %.
Jyväskylä: mikä on kallein ja mikä edullisin asuinalue?
Kallein postinumeroalue on Jyväskylä Keskus (40100), 2 800 €/m², ja edullisin Säynätsalo (40900), 532 €/m². Vertailussa ovat ne 18 aluetta, joilla on vähintään 6 kauppaa 12 kuukaudessa.
Jyväskylä: paljonko asuntoni on arvoinen?
Alueen keskineliöhinta on 2 038 €/m², mutta yksittäisen asunnon arvo poikkeaa siitä asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan. AsuntoAnalyysi laskee arvion oman postinumeroalueesi toteutuneista kaupoista ja huomioi nämä tekijät. Esimerkiksi edessä oleva linjasaneeraus laskee arviota tällä hintatasolla noin 47 600 € 70 m²:n asunnossa.
Jyväskylä: paljonko vuokra-asunnosta maksetaan?
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat yksiöt 18,96 €/m²/kk, kaksiot 13,79 €/m²/kk, kolmiot+ 11,93 €/m²/kk (Tilastokeskus, 2026Q3). Tyypillisen 32 m²:n yksiö vuokra olisi tällä tasolla noin 610 € kuukaudessa.
Jyväskylä: paljonko alueella on asukkaita?
Kaupungin postinumeroalueilla asuu yhteensä 148 752 ihmistä (2024). Keski-ikä on 41 vuotta. Väkiluku on kasvanut 14 % vuodesta 2010.
Lähteet ja menetelmä
- Kaupungin hinnat: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen hinnat kunnittain (StatFin 13mx). Vuositilasto, tuorein vuosi 2025. Kuntatason luku sisältää kaikki kaupungin toteutuneet kaupat.
- Postinumeroalueiden hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Neljännesvuosittain, kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisestä 4 neljänneksestä.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q3.
- Väestö ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.