Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Mäki-Matti 40700

Jyväskylä · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 407
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+0,6 %
hintakehitys / vuosi
≈ vakaa
Kauppoja
79
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
8,0 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
5 802
asukasta (2024)
Mäki-Matti, postinumero 40700, Jyväskylä: asuntojen keskineliöhinta 2 407 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: mäki-Matti on kaupungin 18 alueesta 2. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 40700 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Yksiöt 2 901 24 – 93 000 €
32 m²
Kaksiot 2 056 34 −4,6 % 113 000 €
55 m²
Kolmiot+ 2 409 21 +2,5 % 193 000 €
80 m²
Puuttuvista tyypeistä (rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 8502 1502 5002 800Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Kolmiot+Kaksiot
1 8502 1502 5002 800Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot— Kolmiot+
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä yksiöt Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 40700 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 300 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

010203040 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot36Q2/23: 20 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 9, kaksiot 6, yksiöt 3)Q3/23: 23 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 5, kaksiot 11, yksiöt 6)Q4/23: 29 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 9, kaksiot 10, yksiöt 9)Q1/24: 24 kauppaa (kolmiot+ 10, kaksiot 10, yksiöt 4)Q2/24: 27 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 7, kaksiot 11, yksiöt 8)Q3/24: 28 kauppaa (kolmiot+ 7, kaksiot 16, yksiöt 5)Q4/24: 31 kauppaa (kolmiot+ 6, kaksiot 14, yksiöt 11)Q1/25: 22 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 6, kaksiot 11, yksiöt 4)Q2/25: 12 kauppaa (kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 5)Q3/25: 31 kauppaa (kolmiot+ 7, kaksiot 14, yksiöt 10)Q4/25: 36 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 7, kaksiot 13, yksiöt 14)Q1/26*: 17 kauppaa (kolmiot+ 7, kaksiot 7, yksiöt 3)
010203040Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot36Q2/23: 20 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 9, kaksiot 6, yksiöt 3)Q3/23: 23 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 5, kaksiot 11, yksiöt 6)Q4/23: 29 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 9, kaksiot 10, yksiöt 9)Q1/24: 24 kauppaa (kolmiot+ 10, kaksiot 10, yksiöt 4)Q2/24: 27 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 7, kaksiot 11, yksiöt 8)Q3/24: 28 kauppaa (kolmiot+ 7, kaksiot 16, yksiöt 5)Q4/24: 31 kauppaa (kolmiot+ 6, kaksiot 14, yksiöt 11)Q1/25: 22 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 6, kaksiot 11, yksiöt 4)Q2/25: 12 kauppaa (kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 5)Q3/25: 31 kauppaa (kolmiot+ 7, kaksiot 14, yksiöt 10)Q4/25: 36 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 7, kaksiot 13, yksiöt 14)Q1/26*: 17 kauppaa (kolmiot+ 7, kaksiot 7, yksiöt 3)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 40700 on tehty 8 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 219 875 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −1,6 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

95 000210 000330 000445 00020182020202220242026Omakotitalot
95 000210 000330 000445 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 136 667 3
2024 269 800 5
2023 308 667 6
2021 246 250 4
2020 310 500 6
2019 403 000 4
2018 247 125 4
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Jyväskylä-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Yksiöt 18,98 610 €/kk
32 m²
7,9 % 5,8 %
Kaksiot 13,76 760 €/kk
55 m²
8,0 % 5,2 %
Kolmiot+ 11,90 950 €/kk
80 m²
5,9 % 3,5 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta5 802▲ +25,8 % / 10 v
Keski-ikä vuotta38▼ −6 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat20k▼ −22 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista37 %▲ +8 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta83 %▼ −6 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista72 %▲ +34 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²49▼ −37 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
3 8004 9006 1002010201520202024
3 8004 9006 100'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Jyväskylä

Jyväskylä – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 40700

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 40700?

Mäki-Matti (Jyväskylä) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 407 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (79 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 2 901 €/m², kaksiot 2 056 €/m², kolmiot+ 2 409 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 40700?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 056 €/m²) noin 113 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 40700?

Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 40700?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,0 %: Jyväskylä-alueen keskivuokra 13,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 056 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 40700?

Mäki-Matti (Jyväskylä) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 219 875 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 40700?

Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 1,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 40700 Mäki-Matti on?

Alueella asuu 5 802 ihmistä (2024), keski-ikä on 38 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 20 480 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 37 %. Väkiluku on kasvanut 26 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä