Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Keltinmäki 40640

Jyväskylä · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
976
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+2,5 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
41
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
15,8 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
6 155
asukasta (2024)
Keltinmäki, postinumero 40640, Jyväskylä: asuntojen keskineliöhinta 976 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: keltinmäki on kaupungin 18 alueesta 16. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 40640 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 1 045 20 −0,6 % 57 000 €
55 m²
Kolmiot+ 910 21 – 73 000 €
80 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

6008501 1001 350Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Kaksiot
6008501 1001 350Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 40640 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 224 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

010203040 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot30Q2/23: 20 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 8, kaksiot 6, yksiöt 3)Q3/23: 22 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 9, kaksiot 9, yksiöt 2)Q4/23: 22 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 5, kaksiot 9, yksiöt 5)Q1/24: 11 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 3)Q2/24: 17 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 1)Q3/24: 23 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 10, kaksiot 8, yksiöt 3)Q4/24: 22 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 5, kaksiot 10, yksiöt 6)Q1/25: 14 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 3, kaksiot 6, yksiöt 2)Q2/25: 30 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 12, kaksiot 14, yksiöt 2)Q3/25: 22 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 9, kaksiot 6, yksiöt 5)Q4/25: 10 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/26*: 11 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 1)
010203040Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot30Q2/23: 20 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 8, kaksiot 6, yksiöt 3)Q3/23: 22 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 9, kaksiot 9, yksiöt 2)Q4/23: 22 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 5, kaksiot 9, yksiöt 5)Q1/24: 11 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 3)Q2/24: 17 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 1)Q3/24: 23 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 10, kaksiot 8, yksiöt 3)Q4/24: 22 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 5, kaksiot 10, yksiöt 6)Q1/25: 14 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 3, kaksiot 6, yksiöt 2)Q2/25: 30 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 12, kaksiot 14, yksiöt 2)Q3/25: 22 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 9, kaksiot 6, yksiöt 5)Q4/25: 10 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/26*: 11 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 40640 on tehty 16 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 225 500 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,4 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

145 000185 000225 000270 00020182020202220242026Omakotitalot
145 000185 000225 000270 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 158 333 3
2025 244 429 7
2024 237 000 6
2023 172 000 8
2022 219 556 9
2021 253 538 13
2020 188 009 11
2019 181 458 12
2018 234 438 8
2017 206 833 12
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Jyväskylä-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 13,76 760 €/kk
55 m²
15,8 % 10,2 %
Kolmiot+ 11,90 950 €/kk
80 m²
15,7 % 9,3 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta6 155▼ −9,0 % / 10 v
Keski-ikä vuotta43≈ −1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat22k▼ −17 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista30 %≈ +0 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta77 %▼ −11 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista48 %▲ +10 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²73▼ −7 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
5 9006 4007 0002010201520202024
5 9006 4007 000'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Jyväskylä

Jyväskylä – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 40640

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 40640?

Keltinmäki (Jyväskylä) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 976 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (41 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 045 €/m², kolmiot+ 910 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 40640?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 045 €/m²) noin 57 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 40640?

Alueen neliöhinta on noussut noin 2,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 40640?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 15,8 %: Jyväskylä-alueen keskivuokra 13,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 045 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 10,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 40640?

Keltinmäki (Jyväskylä) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 225 500 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (16 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 40640?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 40640 Keltinmäki on?

Alueella asuu 6 155 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 21 979 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 30 %. Väkiluku on vähentynyt 9 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä