Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Halssila 40400

Jyväskylä · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 514
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+1,8 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
36
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
9,4 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
3 931
asukasta (2024)
Halssila, postinumero 40400, Jyväskylä: asuntojen keskineliöhinta 1 514 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: halssila on kaupungin 18 alueesta 12. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 40400 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 514 36 +1,8 % 129 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

9501 3001 6001 950Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
9501 3001 6001 950Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 40400 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 188 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

020406080 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot58Q2/23: 58 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 3, kaksiot 12, yksiöt 35)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1)Q4/23: 13 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 1)Q1/24: 8 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q2/24: 13 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/24: 13 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 1)Q4/24: 7 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, yksiöt 1)Q1/25: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, kaksiot 2)Q2/25: 16 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 4, kaksiot 1)Q3/25: 10 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q4/25: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 2)Q1/26*: 19 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 2, kaksiot 4)
020406080Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot58Q2/23: 58 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 3, kaksiot 12, yksiöt 35)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1)Q4/23: 13 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 1)Q1/24: 8 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q2/24: 13 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 4, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/24: 13 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 1)Q4/24: 7 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, yksiöt 1)Q1/25: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, kaksiot 2)Q2/25: 16 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 4, kaksiot 1)Q3/25: 10 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q4/25: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 2)Q1/26*: 19 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 2, kaksiot 4)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 40400 on tehty 16 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 211 375 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +4,9 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

40 000150 000260 000370 00020182020202220242026Omakotitalot
40 000150 000260 000370 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 77 333 3
2025 230 000 8
2024 262 000 5
2023 332 670 5
2022 271 833 6
2021 222 167 12
2020 264 571 7
2019 208 286 7
2018 210 000 11
2017 161 364 11
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Jyväskylä-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,90 1 010 €/kk
85 m²
9,4 % 6,4 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta3 931▼ −6,3 % / 10 v
Keski-ikä vuotta41▼ −3 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat27k≈ +1 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista32 %▲ +3 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta87 %▼ −2 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista35 %▼ −3 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²75▼ −5 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
3 9004 1004 3002010201520202024
3 9004 1004 300'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Jyväskylä

Jyväskylä – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 40400

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 40400?

Halssila (Jyväskylä) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 514 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (36 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 40400?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 514 €/m²) noin 129 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 40400?

Alueen neliöhinta on noussut noin 1,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 40400?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,4 %: Jyväskylä-alueen keskivuokra 11,90 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 514 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 40400?

Halssila (Jyväskylä) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 211 375 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (16 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 40400?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 4,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 40400 Halssila on?

Alueella asuu 3 931 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 606 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 32 %. Väkiluku on vähentynyt 6 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä