Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Seppälän Teollisuusalue 40320

Jyväskylä · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 661
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+6,6 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
33
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
11,0 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
5 272
asukasta (2024)
Seppälän Teollisuusalue, postinumero 40320, Jyväskylä: asuntojen keskineliöhinta 1 661 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: seppälän Teollisuusalue on kaupungin 18 alueesta 11. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 40320 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 1 504 21 +6,4 % 83 000 €
55 m²
Kolmiot+ 1 738 6 – 139 000 €
80 m²
Rivitalot 2 136 6 – 182 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 1001 3001 5501 800Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Kaksiot
1 1001 3001 5501 800Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kolmiot+, rivitalot Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 40320 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 263 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

015304560 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot52Q2/23: 20 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 8, kaksiot 8)Q3/23: 23 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 9, kaksiot 6, yksiöt 1)Q4/23: 52 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 17, kaksiot 26, yksiöt 4)Q1/24: 20 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 3, kaksiot 10, yksiöt 5)Q2/24: 29 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 7, kaksiot 11, yksiöt 4)Q3/24: 16 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 7, yksiöt 3)Q4/24: 23 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 5, kaksiot 10, yksiöt 4)Q1/25: 19 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 11, yksiöt 2)Q2/25: 11 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 2, kaksiot 7)Q3/25: 24 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 6, kaksiot 7, yksiöt 5)Q4/25: 14 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 3, kaksiot 7, yksiöt 1)Q1/26*: 12 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 3)
015304560Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot52Q2/23: 20 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 8, kaksiot 8)Q3/23: 23 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 9, kaksiot 6, yksiöt 1)Q4/23: 52 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 17, kaksiot 26, yksiöt 4)Q1/24: 20 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 3, kaksiot 10, yksiöt 5)Q2/24: 29 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 7, kaksiot 11, yksiöt 4)Q3/24: 16 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 7, yksiöt 3)Q4/24: 23 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 5, kaksiot 10, yksiöt 4)Q1/25: 19 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 11, yksiöt 2)Q2/25: 11 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 2, kaksiot 7)Q3/25: 24 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 6, kaksiot 7, yksiöt 5)Q4/25: 14 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 3, kaksiot 7, yksiöt 1)Q1/26*: 12 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 3)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 40320 on tehty 14 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 277 214 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,4 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

165 000255 000350 000445 00020182020202220242026Omakotitalot
165 000255 000350 000445 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2025 201 500 9
2024 413 500 5
2023 256 600 5
2022 195 318 11
2021 278 471 17
2020 214 714 7
2019 222 781 16
2018 260 393 14
2017 217 500 10
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Jyväskylä-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 13,76 760 €/kk
55 m²
11,0 % 7,1 %
Kolmiot+ 11,90 950 €/kk
80 m²
8,2 % 4,8 %
Rivitalot 11,90 1 010 €/kk
85 m²
6,7 % 4,5 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta5 272▲ +8,8 % / 10 v
Keski-ikä vuotta42▼ −2 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat24k▼ −8 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista28 %≈ −1 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta83 %▼ −5 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista53 %▲ +16 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²65▼ −18 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 2004 8005 4002010201520202024
4 2004 8005 400'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Jyväskylä

Jyväskylä – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 40320

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 40320?

Seppälän Teollisuusalue (Jyväskylä) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 661 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (33 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 504 €/m², kolmiot+ 1 738 €/m², rivitalot 2 136 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 40320?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 504 €/m²) noin 83 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 40320?

Alueen neliöhinta on noussut noin 6,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 40320?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 11,0 %: Jyväskylä-alueen keskivuokra 13,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 504 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 40320?

Seppälän Teollisuusalue (Jyväskylä) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 277 214 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (14 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 40320?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 40320 Seppälän Teollisuusalue on?

Alueella asuu 5 272 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 320 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 28 %. Väkiluku on kasvanut 9 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä