Palokka 40270
Jyväskylä · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 40270 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 1 691 | 13 | −8,9 % | 93 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 2 601 | 6 | – | 208 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 2 120 | 83 | ±0 % | 180 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 40270 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 401 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 40270 on tehty 98 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 281 921 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,0 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 278 491 | 23 |
| 2025 | 280 212 | 42 |
| 2024 | 286 487 | 33 |
| 2023 | 267 081 | 49 |
| 2022 | 243 009 | 48 |
| 2021 | 266 047 | 42 |
| 2020 | 246 179 | 48 |
| 2019 | 251 867 | 57 |
| 2018 | 239 609 | 49 |
| 2017 | 240 882 | 50 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Jyväskylä-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 13,76 | 760 €/kk 55 m² |
9,8 % | 6,3 % |
| Kolmiot+ | 11,90 | 950 €/kk 80 m² |
5,5 % | 3,2 % |
| Rivitalot | 11,90 | 1 010 €/kk 85 m² |
6,7 % | 4,5 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 13 762 | ▲ +24,7 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 40 | ▼ −4 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 28k | ▲ +7 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 32 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 89 % | ≈ +1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 37 % | ≈ −1 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 82 | ▲ +4 % vs. koko maa |
Muut alueet – Jyväskylä
- 40100 Jyväskylä Keskus 2 698 €/m²
- 40200 Mannila-Taulumäki 2 175 €/m²
- 40250 Ritoniemi-Lohikoski 2 016 €/m²
- 40320 Seppälän Teollisuusalue 1 504 €/m²
- 40340 Huhtasuo 712 €/m²
- 40400 Halssila 1 514 €/m²
- 40420 Jyskä 1 887 €/m²
- 40500 Keljo-Ristonmaa 2 768 €/m²
- 40520 Kuokkala-Ristikivi 2 226 €/m²
- 40530 Keljonkangas 2 308 €/m²
- 40630 Kypärämäki 1 372 €/m²
- 40640 Keltinmäki 910 €/m²
- 40700 Mäki-Matti 2 056 €/m²
- 40720 Nisula 1 709 €/m²
- 40740 Kortepohja 1 466 €/m²
- 40800 Vaajakoski 1 179 €/m²
- 40900 Säynätsalo 532 €/m²
- 40660 Länsi-Palokka 259 125 €
- 41120 Puuppola 272 263 €
- 41140 Kuikka 184 778 €
- 41160 Tikkakoski 180 815 €
- 41800 Korpilahti Keskus 140 562 €
- 41930 Kuohu 143 813 €
- 41940 Vesanka 185 827 €
Jyväskylä – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 40270
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 40270?
Palokka (Jyväskylä) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 094 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (102 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 691 €/m², kolmiot+ 2 601 €/m², rivitalot 2 120 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 40270?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 691 €/m²) noin 93 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 40270?
Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 40270?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,8 %: Jyväskylä-alueen keskivuokra 13,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 691 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 40270?
Palokka (Jyväskylä) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 281 921 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (98 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 40270?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 40270 Palokka on?
Alueella asuu 13 762 ihmistä (2024), keski-ikä on 40 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 108 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 32 %. Väkiluku on kasvanut 25 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.