Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Huhtasuo 40340

Jyväskylä · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
756
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+2,8 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
132
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
23,2 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
6 731
asukasta (2024)
Huhtasuo, postinumero 40340, Jyväskylä: asuntojen keskineliöhinta 756 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: huhtasuo on kaupungin 18 alueesta 17. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 40340 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 712 110 +1,7 % 39 000 €
55 m²
Kolmiot+ 975 22 – 78 000 €
80 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

550700800900Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Kaksiot
550700800900Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 40340 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 469 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

04080120160 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot116Q2/23: 29 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 8, kaksiot 17, yksiöt 3)Q3/23: 31 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 9, kaksiot 13, yksiöt 4)Q4/23: 32 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 10, kaksiot 14, yksiöt 7)Q1/24: 10 kauppaa (kolmiot+ 1, kaksiot 4, yksiöt 5)Q2/24: 23 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 5, kaksiot 12, yksiöt 4)Q3/24: 25 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 8, kaksiot 7, yksiöt 8)Q4/24: 26 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 9, yksiöt 8)Q1/25: 22 kauppaa (kolmiot+ 10, kaksiot 9, yksiöt 3)Q2/25: 44 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 22, kaksiot 15, yksiöt 6)Q3/25: 17 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 7, kaksiot 6, yksiöt 3)Q4/25: 116 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 37, kaksiot 50, yksiöt 27)Q1/26*: 94 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 31, kaksiot 45, yksiöt 15)
04080120160Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot116Q2/23: 29 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 8, kaksiot 17, yksiöt 3)Q3/23: 31 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 9, kaksiot 13, yksiöt 4)Q4/23: 32 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 10, kaksiot 14, yksiöt 7)Q1/24: 10 kauppaa (kolmiot+ 1, kaksiot 4, yksiöt 5)Q2/24: 23 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 5, kaksiot 12, yksiöt 4)Q3/24: 25 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 8, kaksiot 7, yksiöt 8)Q4/24: 26 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 9, yksiöt 8)Q1/25: 22 kauppaa (kolmiot+ 10, kaksiot 9, yksiöt 3)Q2/25: 44 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 22, kaksiot 15, yksiöt 6)Q3/25: 17 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 7, kaksiot 6, yksiöt 3)Q4/25: 116 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 37, kaksiot 50, yksiöt 27)Q1/26*: 94 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 31, kaksiot 45, yksiöt 15)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 40340 on tehty 9 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 243 889 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

185 000215 000240 000270 00020182020202220242026Omakotitalot
185 000215 000240 000270 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2025 259 667 3
2024 236 000 6
2022 195 667 3
2021 246 222 9
2020 254 400 5
2018 211 096 9
2017 246 145 6
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Jyväskylä-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 13,76 760 €/kk
55 m²
23,2 % 15,0 %
Kolmiot+ 11,90 950 €/kk
80 m²
14,6 % 8,6 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta6 731▲ +7,7 % / 10 v
Keski-ikä vuotta43≈ −1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat20k▼ −23 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista17 %▼ −13 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta69 %▼ −20 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista65 %▲ +27 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²61▼ −23 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
6 1006 4006 8002010201520202024
6 1006 4006 800'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Jyväskylä

Jyväskylä – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 40340

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 40340?

Huhtasuo (Jyväskylä) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 756 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (132 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 712 €/m², kolmiot+ 975 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 40340?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (712 €/m²) noin 39 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 40340?

Alueen neliöhinta on noussut noin 2,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 40340?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 23,2 %: Jyväskylä-alueen keskivuokra 13,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 712 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 15,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 40340?

Huhtasuo (Jyväskylä) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 243 889 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (9 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 40340?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 40340 Huhtasuo on?

Alueella asuu 6 731 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 20 173 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 17 %. Väkiluku on kasvanut 8 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä