Kortepohja 40740
Jyväskylä · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 40740 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 1 466 | 43 | −1,4 % | 81 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 1 321 | 21 | ±0 % | 106 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 2 507 | 6 | – | 213 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 40740 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 297 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 40740 on tehty 8 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 448 188 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −2,1 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 459 100 | 5 |
| 2025 | 430 000 | 3 |
| 2023 | 468 929 | 7 |
| 2022 | 443 800 | 5 |
| 2021 | 407 000 | 6 |
| 2020 | 367 500 | 5 |
| 2019 | 667 500 | 4 |
| 2018 | 428 333 | 3 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Jyväskylä-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 13,76 | 760 €/kk 55 m² |
11,3 % | 7,3 % |
| Kolmiot+ | 11,90 | 950 €/kk 80 m² |
10,8 % | 6,4 % |
| Rivitalot | 11,90 | 1 010 €/kk 85 m² |
5,7 % | 3,8 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 8 337 | ▲ +14,2 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 39 | ▼ −5 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 21k | ▼ −20 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 35 % | ▲ +6 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 83 % | ▼ −5 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 70 % | ▲ +32 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 54 | ▼ −31 % vs. koko maa |
Muut alueet – Jyväskylä
- 40100 Jyväskylä Keskus 2 698 €/m²
- 40200 Mannila-Taulumäki 2 175 €/m²
- 40250 Ritoniemi-Lohikoski 2 016 €/m²
- 40270 Palokka 2 120 €/m²
- 40320 Seppälän Teollisuusalue 1 504 €/m²
- 40340 Huhtasuo 712 €/m²
- 40400 Halssila 1 514 €/m²
- 40420 Jyskä 1 887 €/m²
- 40500 Keljo-Ristonmaa 2 768 €/m²
- 40520 Kuokkala-Ristikivi 2 226 €/m²
- 40530 Keljonkangas 2 308 €/m²
- 40630 Kypärämäki 1 372 €/m²
- 40640 Keltinmäki 910 €/m²
- 40700 Mäki-Matti 2 056 €/m²
- 40720 Nisula 1 709 €/m²
- 40800 Vaajakoski 1 179 €/m²
- 40900 Säynätsalo 532 €/m²
- 40660 Länsi-Palokka 259 125 €
- 41120 Puuppola 272 263 €
- 41140 Kuikka 184 778 €
- 41160 Tikkakoski 180 815 €
- 41800 Korpilahti Keskus 140 562 €
- 41930 Kuohu 143 813 €
- 41940 Vesanka 185 827 €
Jyväskylä – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 40740
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 40740?
Kortepohja (Jyväskylä) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 512 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (70 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 466 €/m², kolmiot+ 1 321 €/m², rivitalot 2 507 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 40740?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 466 €/m²) noin 81 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 40740?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 2,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 40740?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 11,3 %: Jyväskylä-alueen keskivuokra 13,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 466 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 40740?
Kortepohja (Jyväskylä) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 448 188 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 40740?
Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 2,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 40740 Kortepohja on?
Alueella asuu 8 337 ihmistä (2024), keski-ikä on 39 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 20 958 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 35 %. Väkiluku on kasvanut 14 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.