Säynätsalo 40900
Jyväskylä · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 40900 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 532 | 12 | – | 29 000 € 55 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 40900 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 106 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 40900 on tehty 36 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 218 764 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 469 250 | 4 |
| 2025 | 163 763 | 19 |
| 2024 | 222 077 | 13 |
| 2023 | 159 875 | 12 |
| 2022 | 228 125 | 16 |
| 2021 | 211 079 | 19 |
| 2020 | 120 714 | 14 |
| 2019 | 187 781 | 16 |
| 2018 | 177 357 | 14 |
| 2017 | 194 688 | 12 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Jyväskylä-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 13,76 | 760 €/kk 55 m² |
31,0 % | 20,0 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 3 186 | ▼ −4,7 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 48 | ▲ +4 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 26k | ≈ −1 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 34 % | ▲ +5 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 84 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 26 % | ▼ −12 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 86 | ▲ +10 % vs. koko maa |
Muut alueet – Jyväskylä
- 40100 Jyväskylä Keskus 2 698 €/m²
- 40200 Mannila-Taulumäki 2 175 €/m²
- 40250 Ritoniemi-Lohikoski 2 016 €/m²
- 40270 Palokka 2 120 €/m²
- 40320 Seppälän Teollisuusalue 1 504 €/m²
- 40340 Huhtasuo 712 €/m²
- 40400 Halssila 1 514 €/m²
- 40420 Jyskä 1 887 €/m²
- 40500 Keljo-Ristonmaa 2 768 €/m²
- 40520 Kuokkala-Ristikivi 2 226 €/m²
- 40530 Keljonkangas 2 308 €/m²
- 40630 Kypärämäki 1 372 €/m²
- 40640 Keltinmäki 910 €/m²
- 40700 Mäki-Matti 2 056 €/m²
- 40720 Nisula 1 709 €/m²
- 40740 Kortepohja 1 466 €/m²
- 40800 Vaajakoski 1 179 €/m²
- 40660 Länsi-Palokka 259 125 €
- 41120 Puuppola 272 263 €
- 41140 Kuikka 184 778 €
- 41160 Tikkakoski 180 815 €
- 41800 Korpilahti Keskus 140 562 €
- 41930 Kuohu 143 813 €
- 41940 Vesanka 185 827 €
Jyväskylä – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 40900
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 40900?
Säynätsalo (Jyväskylä) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 532 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (12 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko kaksio maksaa alueella 40900?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (532 €/m²) noin 29 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 40900?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 31,0 %: Jyväskylä-alueen keskivuokra 13,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 532 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 20,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 40900?
Säynätsalo (Jyväskylä) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 218 764 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (36 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 40900?
Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 40900 Säynätsalo on?
Alueella asuu 3 186 ihmistä (2024), keski-ikä on 48 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 052 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 34 %. Väkiluku on vähentynyt 5 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.