Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Mannila-Taulumäki 40200

Jyväskylä · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 240
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−6,6 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
80
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,6 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
4 482
asukasta (2024)
Mannila-Taulumäki, postinumero 40200, Jyväskylä: asuntojen keskineliöhinta 2 240 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: mannila-Taulumäki on kaupungin 18 alueesta 6. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 40200 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Yksiöt 2 111 8 – 68 000 €
32 m²
Kaksiot 2 175 37 −5,1 % 120 000 €
55 m²
Kolmiot+ 1 923 8 – 154 000 €
80 m²
Rivitalot 2 462 27 −5,5 % 209 000 €
85 m²

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

2 0002 4002 7503 150Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*RivitalotKaksiot
2 0002 4002 7503 150Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä yksiöt, kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 40200 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 271 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

010203040 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot34Q2/23: 19 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 3)Q3/23: 16 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 5, kaksiot 6, yksiöt 3)Q4/23: 27 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 5, kaksiot 6, yksiöt 8)Q1/24: 31 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 10, kaksiot 10, yksiöt 5)Q2/24: 14 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 2, kaksiot 7, yksiöt 3)Q3/24: 29 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 5, kaksiot 9, yksiöt 12)Q4/24: 23 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 6, kaksiot 8, yksiöt 3)Q1/25: 9 kauppaa (rivitalot 1, kaksiot 4, yksiöt 4)Q2/25: 32 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 5, kaksiot 9, yksiöt 5)Q3/25: 34 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 8, kaksiot 11, yksiöt 8)Q4/25: 24 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 3, kaksiot 11, yksiöt 3)Q1/26*: 13 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 4, kaksiot 6, yksiöt 1)
010203040Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot34Q2/23: 19 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 3)Q3/23: 16 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 5, kaksiot 6, yksiöt 3)Q4/23: 27 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 5, kaksiot 6, yksiöt 8)Q1/24: 31 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 10, kaksiot 10, yksiöt 5)Q2/24: 14 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 2, kaksiot 7, yksiöt 3)Q3/24: 29 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 5, kaksiot 9, yksiöt 12)Q4/24: 23 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 6, kaksiot 8, yksiöt 3)Q1/25: 9 kauppaa (rivitalot 1, kaksiot 4, yksiöt 4)Q2/25: 32 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 5, kaksiot 9, yksiöt 5)Q3/25: 34 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 8, kaksiot 11, yksiöt 8)Q4/25: 24 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 3, kaksiot 11, yksiöt 3)Q1/26*: 13 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 4, kaksiot 6, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 40200 on tehty 8 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 429 125 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,7 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

255 000405 000560 000715 00020182020202220242026Omakotitalot
255 000405 000560 000715 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2024 429 125 8
2023 307 875 4
2022 661 667 3
2021 401 400 5
2020 307 000 7
2019 315 000 3
2018 374 083 6
2017 334 200 5
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Jyväskylä-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Yksiöt 18,98 610 €/kk
32 m²
10,8 % 8,0 %
Kaksiot 13,76 760 €/kk
55 m²
7,6 % 4,9 %
Kolmiot+ 11,90 950 €/kk
80 m²
7,4 % 4,4 %
Rivitalot 11,90 1 010 €/kk
85 m²
5,8 % 3,9 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta4 482▲ +25,7 % / 10 v
Keski-ikä vuotta40▼ −4 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat27k≈ +1 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista42 %▲ +13 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta88 %≈ −0 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista48 %▲ +10 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²65▼ −17 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
3 0003 8004 7002010201520202024
3 0003 8004 700'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Jyväskylä

Jyväskylä – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 40200

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 40200?

Mannila-Taulumäki (Jyväskylä) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 240 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (80 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 2 111 €/m², kaksiot 2 175 €/m², kolmiot+ 1 923 €/m², rivitalot 2 462 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 40200?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 175 €/m²) noin 120 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 40200?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 6,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 40200?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,6 %: Jyväskylä-alueen keskivuokra 13,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 175 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,9 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 40200?

Mannila-Taulumäki (Jyväskylä) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 429 125 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 40200?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 40200 Mannila-Taulumäki on?

Alueella asuu 4 482 ihmistä (2024), keski-ikä on 40 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 585 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 42 %. Väkiluku on kasvanut 26 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä