Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Oulu asuntojen hinnat

Keski­neliöhinta
2 105
€/m² · kaikki asunnot 2025
Vuosi­muutos
−2,3 %
2024 → 2025
▼ laskeva
Kauppoja
3 172
vuonna 2025
Väki­luku
214 410
asukasta (2024)
Oulu: asuntojen keskineliöhinta 2 105 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa vuonna 2025. Palkkikaavio vertaa kaupunkia lähimpiin kuntiin: oulu on lähimmästä 24 kunnasta kallein.

Neliöhinnat talotyypeittäin

Talotyyppi€/m²Kauppoja1 v5 v
Talotyypit yhteensä 2 105 3 172 −2,3 % +1,5 %
Kerrostalot 2 207 2 040 −2,6 % −1,7 %
Rivitalot 1 930 1 132 −1,8 % +8,7 %

Hintakehitys 2006–2025

1 4001 7502 1502 50020092013201720212025KerrostalotRivitalot
1 4001 7502 1502 500'10'15'20'25— Kerrostalot— Rivitalot

Neliöhinnat postinumeroalueittain

Oulu jakautuu 30 postinumeroalueeseen, joilta on riittävästi toteutuneita kauppoja oman keskihinnan laskemiseen. Kalleimmat alueet ovat Äimärautio (3 390 €/m²), Oulu Keskus (2 964 €/m²), Taskila-Toppila (2 908 €/m²) ja edullisimmat Rajakylä (1 125 €/m²), Pyykösjärvi-Puolivälinkangas (1 254 €/m²), Kiiminki Keskus (1 416 €/m²) – ero kalleimman ja edullisimman välillä on 3,0-kertainen.

Alue€/m²KauppojaMuutos
Äimärautio
90400
3 390 82 +2,1 %
Oulu Keskus
90100
2 964 225 −0,8 %
Taskila-Toppila
90520
2 908 100 −1,7 %
Hiukkavaara
90670
2 743 128 −1,9 %
Hietasaari
90510
2 677 7 –
Karjasilta
90140
2 594 34 +5,2 %
Raksila
90130
2 439 116 −5,0 %
Värttö-Maikkula
90230
2 361 71 −2,0 %
Heinäpää
90120
2 326 158 −1,9 %
Metsokangas
90420
2 212 113 −1,0 %
Kuivasjärvi
90540
2 133 137 ±0 %
Välivainio
90530
2 079 68 −7,4 %
Korvensuora
90630
2 063 83 −2,2 %
Tuira
90500
1 981 170 ±0 %
Kaakkuri
90410
1 972 31 ±0 %
Kaijonharju-Linnanmaa
90570
1 941 58 −3,7 %
Iinatti
90240
1 855 41 +2,8 %
Oulunsalo Keskus
90460
1 838 82 +3,3 %
Haapalehto
90650
1 786 86 −3,3 %
Kiviniemi
90810
1 713 13 –
Koskela-Oulu
90560
1 694 16 –
Höyhtyä
90150
1 676 87 −4,4 %
Kaukovainio
90250
1 654 126 −2,0 %
Haukipudas Keskus
90830
1 628 66 −3,5 %
Pateniemi
90800
1 594 38 +1,3 %
Jääli
90940
1 557 44 +3,9 %
Kontinkangas
90220
1 479 19 –
Kiiminki Keskus
90900
1 416 39 −1,7 %
Pyykösjärvi-Puolivälinkangas
90550
1 254 90 −9,0 %
Rajakylä
90580
1 125 30 −6,0 %
Aluekohtaiset luvut ovat viimeisen 12 kuukauden neljännesvuosiaineistosta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*), kun taas kaupungin luku yllä on vuositilastosta 2025 – eri ajanjaksot, joten luvut eivät summaudu keskenään. Alueet, joilla on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, puuttuvat listalta, mutta niiden kaupat ovat mukana kaupungin luvussa.

Omakotitalojen hinnat postinumeroalueittain

Oulu: omakotitalokiinteistöjen toteutuneet kauppahinnat niillä 25 postinumeroalueella, joilta kauppoja on riittävästi oman keskihinnan laskemiseen. Luvut ovat kiinteistön kokonaishintoja – tontti ja rakennus yhdessä – eikä niitä ole suhteutettu talon kokoon.

AlueKeski­hintaKauppoja
Hiukkavaara
90670
429 129 11
Värttö-Maikkula
90230
425 143 21
Metsokangas
90420
365 050 42
Haapalehto
90650
310 598 48
Kuivasjärvi
90540
295 768 41
Korvensuora
90630
287 381 21
Iinatti
90240
276 000 19
Kaakkuri
90410
254 286 28
Kontio
90910
240 158 19
Jääli
90940
234 459 61
Madekoski
90310
228 816 19
Kiviniemi
90810
217 114 22
Pateniemi
90800
216 046 77
Haukipudas Keskus
90830
215 981 63
Kiiminki Keskus
90900
208 457 79
Oulunsalo Keskus
90460
207 112 85
Kello
90820
203 900 30
Haukipudas Asemanseutu
90840
196 930 27
Rajakylä
90580
192 650 10
Sanginsuu
90660
177 262 8
Varjakka
90470
173 923 13
Taskila-Toppila
90520
159 750 8
Martinniemi
90850
153 724 29
Ylikiiminki Keskus
91300
145 614 40
Yli-Ii Keskus
91200
116 000 11
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, kauppamäärä kappaletta. Alueiden luvut eivät summaudu koko kaupungin keskiarvoksi: rekisteri ei julkaise alle kolmen kaupan soluja, joten osa kunnan kaupoista jää luettelon ulkopuolelle. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja eivätkä siksi ole rekisterissä lainkaan. Lähde: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet).

Vuokrataso

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat koko kaupungin alueelta (2026Q3). Esimerkkivuokra kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi kuukaudessa tällä vuokratasolla.

TyyppiKeskivuokraUudetEsimerkki
Yksiöt 18,07 19,10 580 €/kk
32 m²
Kaksiot 13,84 14,65 760 €/kk
55 m²
Kolmiot+ 11,87 12,60 950 €/kk
80 m²
Keskivuokra ja uudet sopimukset ovat euroa neliöltä kuukaudessa. Uusien sopimusten taso reagoi markkinaan nopeammin kuin koko vuokrakanta, joten sarakkeiden ero kertoo mihin suuntaan vuokrat ovat menossa. Vuokratuottoa ei esitetä kaupunkitasolla: vuokrat tilastoidaan huoneluvuittain mutta kuntatason hinnat vain talotyypeittäin, joten esimerkiksi yksiön vuokran jakaminen kaikkien kerrostaloasuntojen keskihinnalla antaisi liian suuren tuoton. Tuotto lasketaan saman huoneistotyypin omalla hinnalla ja vuokralla kunkin postinumeroalueen sivulla.

Väestö ja asukkaat

Väki­luku asukasta214 410▲ +16,1 % vuodesta 2010
Keski-ikä vuotta40▼ −4 v vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista33 %▲ +4 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta87 %▼ −2 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista45 %▲ +7 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²75▼ −5 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
180 200199 500218 9002010201520202024
180 200199 500218 900'10'15'20'24
Luvut on laskettu kaupungin 45 postinumeroalueen summana (Tilastokeskus, Paavo 2024).

Väestöennuste 2024–2045

Tilastokeskuksen ennusteen mukaan Oulu kasvaa: väkiluku on vuonna 2045 noin 252 023 asukasta, kun se vuonna 2024 oli 217 415.

Vuonna 2029 asukasta228 773▲ +5,2 % vs. 2024
Vuonna 2034 asukasta238 268▲ +9,6 % vs. 2024
Vuonna 2045 asukasta252 023▲ +15,9 % vs. 2024
Lähde: Tilastokeskus, väestöennuste 2024 (14wx). Luvut ovat ENNUSTE eivätkä toteumaa: ne kuvaavat väestön kehitystä, jos syntyvyys, kuolleisuus ja muuttoliike jatkuvat ennusteen oletusten mukaisina. Ennuste ei ota kantaa asuntojen hintoihin.

Asunnon hinta-arvio – Oulu

Yllä olevat luvut ovat alueen keskiarvoja. Yksittäisen asunnon arvo poikkeaa niistä sen mukaan, missä kunnossa asunto on, monesko kerros, mitä taloyhtiössä on remontoitu ja mikä on hoitovastike. AsuntoAnalyysi laskee näistä arvion oman postinumeroalueesi toteutuneista kaupoista.

Kaksi tekijää painaa arviota eri verran eri hintatasoilla, ja ne toimivat vastakkaisiin suuntiin. Remontti maksaa saman verran halvalla ja kalliilla alueella, mutta edullisemmalla alueella siitä vähennetään arviosta pienempi euromäärä – alueen keskihinta sisältää jo alueen tyypillisen korjausvelan. Hoitovastike taas on kiinteä euromäärä neliötä kohti, joten sen osuus asunnon arvosta on sitä suurempi mitä edullisempi alue on. Oulu-alueen 2 105 €/m² tasolla se tarkoittaa tätä:

Tekijä70 m²:n asunnossaOsuus
Edessä oleva linjasaneeraus −49 100 € −33,3 %
Hoitovastike 1 €/m²/kk yli alueen tason −5 300 € −3,6 %
Linjasaneerauksen urakkahinta on osakkaan osuutena noin 1 000 €/asunnon m², eli 70 m²:n asunnossa noin 70 000 €. Kun alueen neliöhinta on alle vertailutason 3 000 €/m², koko urakkahintaa ei vähennetä arviosta: täysi vähennys laskisi korjausvelan kahdesti. Vähennys on tällöin sama osuus arvosta kaikilla vertailutason alapuolisilla alueilla, mutta euroina sitä pienempi mitä edullisempi alue on. Prosenttiperusteiset tekijät (asunnon kunto, energialuokka, kerros) vaikuttavat yhtä paljon hintatasosta riippumatta. 70 m² on tässä esimerkkikoko, ei aineistosta laskettu. Näin arvio muodostuu →

Usein kysyttyä – Oulu

Oulu: mikä on asuntojen keskineliöhinta?

Vuonna 2025 asunnoista maksettiin Oulu-alueella keskimäärin 2 105 €/m². Luku perustuu 3 172 toteutuneeseen asuntokauppaan (Tilastokeskus, kuntatason tilasto). Talotyypeittäin: kerrostalot 2 207 €/m², rivitalot 1 930 €/m².

Oulu: nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat?

Keskineliöhinta laski 2,3 % vuodesta 2024 vuoteen 2025. Viiden vuoden muutos on +1,5 % ja kymmenen vuoden +16,0 %.

Oulu: mikä on kallein ja mikä edullisin asuinalue?

Kallein postinumeroalue on Äimärautio (90400), 3 390 €/m², ja edullisin Rajakylä (90580), 1 125 €/m². Vertailussa ovat ne 30 aluetta, joilla on vähintään 6 kauppaa 12 kuukaudessa.

Oulu: paljonko asuntoni on arvoinen?

Alueen keskineliöhinta on 2 105 €/m², mutta yksittäisen asunnon arvo poikkeaa siitä asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan. AsuntoAnalyysi laskee arvion oman postinumeroalueesi toteutuneista kaupoista ja huomioi nämä tekijät. Esimerkiksi edessä oleva linjasaneeraus laskee arviota tällä hintatasolla noin 49 100 € 70 m²:n asunnossa.

Oulu: paljonko vuokra-asunnosta maksetaan?

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat yksiöt 18,07 €/m²/kk, kaksiot 13,84 €/m²/kk, kolmiot+ 11,87 €/m²/kk (Tilastokeskus, 2026Q3). Tyypillisen 32 m²:n yksiö vuokra olisi tällä tasolla noin 580 € kuukaudessa.

Oulu: paljonko alueella on asukkaita?

Kaupungin postinumeroalueilla asuu yhteensä 214 410 ihmistä (2024). Keski-ikä on 40 vuotta. Väkiluku on kasvanut 16 % vuodesta 2010.

Lähteet ja menetelmä