Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Värttö-Maikkula 90230

Oulu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 361
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−0,5 %
hintakehitys / vuosi
≈ vakaa
Kauppoja
71
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,8 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
7 332
asukasta (2024)
Värttö-Maikkula, postinumero 90230, Oulu: asuntojen keskineliöhinta 2 361 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: värttö-Maikkula on lähimmästä 24 alueesta 8. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 90230 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 2 450 26 −0,8 % 135 000 €
55 m²
Rivitalot 2 310 45 ±0 % 196 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 7502 1502 5502 950Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*RivitalotKaksiot
1 7502 1502 5502 950Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 90230 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 301 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

010203040 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot31Q2/23: 14 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/23: 26 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 10, kaksiot 9)Q4/23: 31 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 4, kaksiot 10, yksiöt 1)Q1/24: 16 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 5, kaksiot 3, yksiöt 2)Q2/24: 29 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 8, kaksiot 8, yksiöt 4)Q3/24: 26 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 5, kaksiot 5, yksiöt 1)Q4/24: 29 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 7, kaksiot 4, yksiöt 3)Q1/25: 29 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 6, kaksiot 8, yksiöt 5)Q2/25: 23 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 4, kaksiot 6, yksiöt 1)Q3/25: 27 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 4, kaksiot 12, yksiöt 1)Q4/25: 25 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 4)Q1/26*: 26 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 2)
010203040Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot31Q2/23: 14 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/23: 26 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 10, kaksiot 9)Q4/23: 31 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 4, kaksiot 10, yksiöt 1)Q1/24: 16 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 5, kaksiot 3, yksiöt 2)Q2/24: 29 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 8, kaksiot 8, yksiöt 4)Q3/24: 26 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 5, kaksiot 5, yksiöt 1)Q4/24: 29 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 7, kaksiot 4, yksiöt 3)Q1/25: 29 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 6, kaksiot 8, yksiöt 5)Q2/25: 23 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 4, kaksiot 6, yksiöt 1)Q3/25: 27 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 4, kaksiot 12, yksiöt 1)Q4/25: 25 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 4)Q1/26*: 26 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 90230 on tehty 21 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 425 143 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +4,2 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

235 000330 000430 000525 00020182020202220242026Omakotitalot
235 000330 000430 000525 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 439 167 6
2025 310 333 6
2024 492 333 9
2023 433 417 12
2022 358 267 15
2021 382 273 12
2020 337 883 13
2019 382 577 13
2018 266 952 8
2017 309 535 17
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Oulu-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 13,83 760 €/kk
55 m²
6,8 % 4,4 %
Rivitalot 11,92 1 010 €/kk
85 m²
6,2 % 4,2 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta7 332≈ −0,1 % / 10 v
Keski-ikä vuotta44≈ +0 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat29k▲ +9 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista45 %▲ +16 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta90 %▲ +1 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista40 %≈ +2 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²79≈ +0 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
7 2007 3007 4002010201520202024
7 2007 3007 400'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Oulu

Oulu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 90230

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 90230?

Värttö-Maikkula (Oulu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 361 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (71 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 450 €/m², rivitalot 2 310 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 90230?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 450 €/m²) noin 135 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 90230?

Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 90230?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,8 %: Oulu-alueen keskivuokra 13,83 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 450 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 90230?

Värttö-Maikkula (Oulu) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 425 143 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (21 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 90230?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 4,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 90230 Värttö-Maikkula on?

Alueella asuu 7 332 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 671 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 45 %. Väkiluku on vähentynyt 0 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä