Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Metsokangas 90420

Oulu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 212
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−1,0 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
113
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
8,2 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
10 926
asukasta (2024)
Metsokangas, postinumero 90420, Oulu: asuntojen keskineliöhinta 2 212 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: metsokangas on lähimmästä 24 alueesta 10. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 90420 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 2 027 19 −1,5 % 111 000 €
55 m²
Kolmiot+ 2 082 19 −1,0 % 167 000 €
80 m²
Rivitalot 2 292 75 −0,7 % 195 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 6501 9502 2502 500Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*RivitalotKaksiotKolmiot+
1 6501 9502 2502 500Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot— Kolmiot+— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 90420 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 416 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

015304560 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot47Q2/23: 40 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 5, kaksiot 10, yksiöt 5)Q3/23: 39 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 10, kaksiot 4, yksiöt 5)Q4/23: 32 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 2, kaksiot 6, yksiöt 2)Q1/24: 30 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 6, kaksiot 8, yksiöt 5)Q2/24: 29 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 8, kaksiot 5, yksiöt 1)Q3/24: 33 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 7, kaksiot 6, yksiöt 1)Q4/24: 31 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 9, kaksiot 7, yksiöt 1)Q1/25: 36 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 8, kaksiot 5, yksiöt 4)Q2/25: 47 kauppaa (rivitalot 25, kolmiot+ 4, kaksiot 13, yksiöt 5)Q3/25: 36 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 8, kaksiot 6, yksiöt 5)Q4/25: 36 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 11, kaksiot 5, yksiöt 1)Q1/26*: 27 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 4)
015304560Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot47Q2/23: 40 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 5, kaksiot 10, yksiöt 5)Q3/23: 39 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 10, kaksiot 4, yksiöt 5)Q4/23: 32 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 2, kaksiot 6, yksiöt 2)Q1/24: 30 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 6, kaksiot 8, yksiöt 5)Q2/24: 29 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 8, kaksiot 5, yksiöt 1)Q3/24: 33 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 7, kaksiot 6, yksiöt 1)Q4/24: 31 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 9, kaksiot 7, yksiöt 1)Q1/25: 36 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 8, kaksiot 5, yksiöt 4)Q2/25: 47 kauppaa (rivitalot 25, kolmiot+ 4, kaksiot 13, yksiöt 5)Q3/25: 36 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 8, kaksiot 6, yksiöt 5)Q4/25: 36 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 11, kaksiot 5, yksiöt 1)Q1/26*: 27 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 4)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 90420 on tehty 38 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 363 921 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,4 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

285 000335 000385 000435 00020182020202220242026Omakotitalot
285 000335 000385 000435 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 396 500 10
2025 367 563 16
2024 331 917 12
2023 416 667 6
2022 401 333 9
2021 385 313 8
2020 340 708 12
2019 301 567 15
2018 348 333 12
2017 339 500 12
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Oulu-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 13,83 760 €/kk
55 m²
8,2 % 5,3 %
Kolmiot+ 11,92 950 €/kk
80 m²
6,9 % 4,1 %
Rivitalot 11,92 1 010 €/kk
85 m²
6,2 % 4,2 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, nuori väestö.

Väki­luku asukasta10 926▲ +7,6 % / 10 v
Keski-ikä vuotta34▼ −10 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat30k▲ +14 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista33 %▲ +4 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta90 %▲ +1 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista41 %▲ +4 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²85▲ +8 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
6 9009 30011 6002010201520202024
6 9009 30011 600'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Oulu

Oulu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 90420

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 90420?

Metsokangas (Oulu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 212 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (113 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 027 €/m², kolmiot+ 2 082 €/m², rivitalot 2 292 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 90420?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 027 €/m²) noin 111 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 90420?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 90420?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,2 %: Oulu-alueen keskivuokra 13,83 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 027 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 90420?

Metsokangas (Oulu) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 363 921 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (38 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 90420?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 90420 Metsokangas on?

Alueella asuu 10 926 ihmistä (2024), keski-ikä on 34 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 30 019 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 33 %. Väkiluku on kasvanut 8 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä