Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Haapalehto 90650

Oulu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 786
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−3,3 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
86
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
9,9 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
10 202
asukasta (2024)
Haapalehto, postinumero 90650, Oulu: asuntojen keskineliöhinta 1 786 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: haapalehto on lähimmästä 24 alueesta 18. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 90650 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 1 672 24 +21,3 % 92 000 €
55 m²
Kolmiot+ 1 642 6 – 131 000 €
80 m²
Rivitalot 1 850 56 −2,6 % 157 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 2001 5501 9502 350Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*KaksiotRivitalot
1 2001 5501 9502 350Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 90650 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 364 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

015304560 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot45Q2/23: 25 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/23: 26 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 3)Q4/23: 36 kauppaa (rivitalot 25, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 2)Q1/24: 17 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 1)Q2/24: 33 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 7, kaksiot 3, yksiöt 5)Q3/24: 45 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 7, kaksiot 10, yksiöt 5)Q4/24: 35 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 4, kaksiot 7, yksiöt 4)Q1/25: 38 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 7, kaksiot 7, yksiöt 2)Q2/25: 28 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 6, kaksiot 6, yksiöt 3)Q3/25: 36 kauppaa (rivitalot 21, kolmiot+ 4, kaksiot 10, yksiöt 1)Q4/25: 23 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 4)Q1/26*: 22 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 3, kaksiot 8, yksiöt 2)
015304560Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot45Q2/23: 25 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/23: 26 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 3)Q4/23: 36 kauppaa (rivitalot 25, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 2)Q1/24: 17 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 1)Q2/24: 33 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 7, kaksiot 3, yksiöt 5)Q3/24: 45 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 7, kaksiot 10, yksiöt 5)Q4/24: 35 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 4, kaksiot 7, yksiöt 4)Q1/25: 38 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 7, kaksiot 7, yksiöt 2)Q2/25: 28 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 6, kaksiot 6, yksiöt 3)Q3/25: 36 kauppaa (rivitalot 21, kolmiot+ 4, kaksiot 10, yksiöt 1)Q4/25: 23 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 3, kaksiot 3, yksiöt 4)Q1/26*: 22 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 3, kaksiot 8, yksiöt 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 90650 on tehty 44 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 311 232 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,1 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

220 000280 000345 000405 00020182020202220242026Omakotitalot
220 000280 000345 000405 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 292 350 12
2025 383 438 16
2024 253 188 16
2023 246 508 13
2022 305 385 13
2021 259 071 21
2020 245 348 25
2019 261 850 20
2018 281 130 22
2017 240 932 28
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Oulu-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 13,83 760 €/kk
55 m²
9,9 % 6,4 %
Kolmiot+ 11,92 950 €/kk
80 m²
8,7 % 5,1 %
Rivitalot 11,92 1 010 €/kk
85 m²
7,7 % 5,2 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta10 202≈ −2,4 % / 10 v
Keski-ikä vuotta44≈ +0 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat28k▲ +7 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista38 %▲ +8 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta87 %≈ −1 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista31 %▼ −6 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²88▲ +12 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
10 10010 40010 7002010201520202024
10 10010 40010 700'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Oulu

Oulu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 90650

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 90650?

Haapalehto (Oulu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 786 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (86 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 672 €/m², kolmiot+ 1 642 €/m², rivitalot 1 850 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 90650?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 672 €/m²) noin 92 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 90650?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 90650?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,9 %: Oulu-alueen keskivuokra 13,83 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 672 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 90650?

Haapalehto (Oulu) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 311 232 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (44 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 90650?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 90650 Haapalehto on?

Alueella asuu 10 202 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 132 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 38 %. Väkiluku on vähentynyt 2 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä