Rajakylä 90580
Oulu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 90580 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 125 | 30 | −2,6 % | 96 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 90580 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 290 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 90580 on tehty 9 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 205 278 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,8 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 139 000 | 4 |
| 2025 | 258 300 | 5 |
| 2023 | 157 451 | 4 |
| 2020 | 196 500 | 7 |
| 2019 | 171 600 | 5 |
| 2018 | 164 400 | 5 |
| 2017 | 185 167 | 6 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Oulu-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,92 | 1 010 €/kk 85 m² |
12,7 % | 8,6 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 4 369 | ▼ −3,7 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 24k | ▼ −11 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 26 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 78 % | ▼ −10 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 48 % | ▲ +10 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 81 | ▲ +3 % vs. koko maa |
Muut alueet – Oulu
- 90100 Oulu Keskus 2 803 €/m²
- 90120 Heinäpää 2 197 €/m²
- 90130 Raksila 2 352 €/m²
- 90140 Karjasilta 2 659 €/m²
- 90150 Höyhtyä 1 921 €/m²
- 90220 Kontinkangas 1 479 €/m²
- 90230 Värttö-Maikkula 2 310 €/m²
- 90240 Iinatti 1 855 €/m²
- 90250 Kaukovainio 2 002 €/m²
- 90400 Äimärautio 3 335 €/m²
- 90410 Kaakkuri 1 972 €/m²
- 90420 Metsokangas 2 292 €/m²
- 90460 Oulunsalo Keskus 1 838 €/m²
- 90500 Tuira 1 985 €/m²
- 90510 Hietasaari 2 677 €/m²
- 90520 Taskila-Toppila 2 642 €/m²
- 90530 Välivainio 2 096 €/m²
- 90540 Kuivasjärvi 2 117 €/m²
- 90550 Pyykösjärvi-Puolivälinkangas 1 140 €/m²
- 90560 Koskela-Oulu 1 694 €/m²
- 90570 Kaijonharju-Linnanmaa 1 347 €/m²
- 90630 Korvensuora 2 063 €/m²
- 90650 Haapalehto 1 850 €/m²
- 90670 Hiukkavaara 2 743 €/m²
Oulu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 90580
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 90580?
Rajakylä (Oulu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 125 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (30 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 90580?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 125 €/m²) noin 96 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 90580?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 2,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 90580?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 12,7 %: Oulu-alueen keskivuokra 11,92 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 125 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 8,6 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 90580?
Rajakylä (Oulu) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 205 278 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (9 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 90580?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 90580 Rajakylä on?
Alueella asuu 4 369 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 23 540 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 26 %. Väkiluku on vähentynyt 4 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.