Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Korvensuora 90630

Oulu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 063
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−2,2 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
83
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,9 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
8 151
asukasta (2024)
Korvensuora, postinumero 90630, Oulu: asuntojen keskineliöhinta 2 063 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: korvensuora on lähimmästä 24 alueesta 13. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 90630 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 063 83 −2,2 % 175 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 9002 1002 3002 500Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 9002 1002 3002 500Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 90630 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 331 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

010203040 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot34Q2/23: 25 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/23: 29 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 4, kaksiot 3)Q4/23: 34 kauppaa (rivitalot 29, kolmiot+ 2, kaksiot 3)Q1/24: 28 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 4, kaksiot 2)Q2/24: 24 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/24: 30 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 3, kaksiot 4)Q4/24: 32 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 2, kaksiot 6, yksiöt 1)Q1/25: 25 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 4, kaksiot 2)Q2/25: 27 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 3, kaksiot 4)Q3/25: 30 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 5, kaksiot 3)Q4/25: 26 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q1/26*: 21 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 2)
010203040Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot34Q2/23: 25 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/23: 29 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 4, kaksiot 3)Q4/23: 34 kauppaa (rivitalot 29, kolmiot+ 2, kaksiot 3)Q1/24: 28 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 4, kaksiot 2)Q2/24: 24 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/24: 30 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 3, kaksiot 4)Q4/24: 32 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 2, kaksiot 6, yksiöt 1)Q1/25: 25 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 4, kaksiot 2)Q2/25: 27 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 3, kaksiot 4)Q3/25: 30 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 5, kaksiot 3)Q4/25: 26 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q1/26*: 21 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 90630 on tehty 17 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 267 647 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +6,4 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

105 000175 000245 000315 00020182020202220242026Omakotitalot
105 000175 000245 000315 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2025 260 750 8
2024 273 778 9
2023 283 182 11
2022 290 313 8
2021 222 900 10
2020 267 692 13
2019 204 500 8
2018 212 300 10
2017 127 750 10
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Oulu-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,92 1 010 €/kk
85 m²
6,9 % 4,7 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, nuori väestö.

Väki­luku asukasta8 151▲ +25,9 % / 10 v
Keski-ikä vuotta37▼ −7 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat31k▲ +16 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista37 %▲ +8 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta91 %▲ +2 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista23 %▼ −15 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²91▲ +16 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
6 1007 2008 4002010201520202024
6 1007 2008 400'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Oulu

Oulu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 90630

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 90630?

Korvensuora (Oulu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 063 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (83 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 90630?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 063 €/m²) noin 175 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 90630?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 2,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 90630?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,9 %: Oulu-alueen keskivuokra 11,92 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 063 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 90630?

Korvensuora (Oulu) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 267 647 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (17 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 90630?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 6,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 90630 Korvensuora on?

Alueella asuu 8 151 ihmistä (2024), keski-ikä on 37 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 30 633 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 37 %. Väkiluku on kasvanut 26 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä