Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Hiukkavaara 90670

Oulu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 743
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−1,9 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
128
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
5,2 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
6 671
asukasta (2024)
Hiukkavaara, postinumero 90670, Oulu: asuntojen keskineliöhinta 2 743 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: hiukkavaara on lähimmästä 24 alueesta 4. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 90670 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 743 128 −1,9 % 233 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

2 6002 7502 8503 000Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
2 6002 7502 8503 000Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 90670 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 449 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

015304560 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot48Q2/23: 33 kauppaa (rivitalot 26, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 3)Q3/23: 31 kauppaa (rivitalot 25, kolmiot+ 4, kaksiot 2)Q4/23: 48 kauppaa (rivitalot 38, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/24: 24 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 3, yksiöt 1)Q2/24: 40 kauppaa (rivitalot 34, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/24: 34 kauppaa (rivitalot 29, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 2)Q4/24: 47 kauppaa (rivitalot 39, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 1)Q1/25: 38 kauppaa (rivitalot 28, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 3)Q2/25: 44 kauppaa (rivitalot 37, kaksiot 3, yksiöt 4)Q3/25: 42 kauppaa (rivitalot 36, kolmiot+ 3, kaksiot 1, yksiöt 2)Q4/25: 41 kauppaa (rivitalot 36, kolmiot+ 4, kaksiot 1)Q1/26*: 27 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 4)
015304560Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot48Q2/23: 33 kauppaa (rivitalot 26, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 3)Q3/23: 31 kauppaa (rivitalot 25, kolmiot+ 4, kaksiot 2)Q4/23: 48 kauppaa (rivitalot 38, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/24: 24 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 3, yksiöt 1)Q2/24: 40 kauppaa (rivitalot 34, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/24: 34 kauppaa (rivitalot 29, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 2)Q4/24: 47 kauppaa (rivitalot 39, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 1)Q1/25: 38 kauppaa (rivitalot 28, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 3)Q2/25: 44 kauppaa (rivitalot 37, kaksiot 3, yksiöt 4)Q3/25: 42 kauppaa (rivitalot 36, kolmiot+ 3, kaksiot 1, yksiöt 2)Q4/25: 41 kauppaa (rivitalot 36, kolmiot+ 4, kaksiot 1)Q1/26*: 27 kauppaa (rivitalot 19, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 4)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 90670 on tehty 11 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 429 129 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −2,3 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

385 000425 000460 000500 00020182020202220242026Omakotitalot
385 000425 000460 000500 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2025 418 986 6
2024 441 300 5
2023 399 333 3
2022 420 833 3
2021 486 667 3
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Oulu-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,92 1 010 €/kk
85 m²
5,2 % 3,5 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, nuori väestö.

Väki­luku asukasta6 671▲ +857,1 % / 10 v
Keski-ikä vuotta30▼ −14 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat34k▲ +28 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista41 %▲ +12 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta94 %▲ +6 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista22 %▼ −16 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²87▲ +11 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
−8003 4007 6002010201520202024
−8003 4007 600'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Oulu

Oulu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 90670

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 90670?

Hiukkavaara (Oulu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 743 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (128 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 90670?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 743 €/m²) noin 233 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 90670?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 90670?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,2 %: Oulu-alueen keskivuokra 11,92 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 743 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,5 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 90670?

Hiukkavaara (Oulu) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 429 129 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (11 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 90670?

Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 2,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 90670 Hiukkavaara on?

Alueella asuu 6 671 ihmistä (2024), keski-ikä on 30 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 33 738 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 41 %. Väkiluku on kasvanut 857 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä