Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Oulunsalo Keskus 90460

Oulu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 838
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+3,3 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
82
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,8 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
8 818
asukasta (2024)
Oulunsalo Keskus, postinumero 90460, Oulu: asuntojen keskineliöhinta 1 838 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: oulunsalo Keskus on lähimmästä 24 alueesta 16. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 90460 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 838 82 +3,3 % 156 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 2501 6001 9502 300Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 2501 6001 9502 300Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 90460 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 251 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

08162432 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot28Q2/23: 15 kauppaa (rivitalot 14, kaksiot 1)Q3/23: 18 kauppaa (rivitalot 18)Q4/23: 27 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/24: 12 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q2/24: 23 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 1)Q3/24: 23 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q4/24: 24 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 1)Q1/25: 15 kauppaa (rivitalot 14, kaksiot 1)Q2/25: 25 kauppaa (rivitalot 23, kaksiot 2)Q3/25: 28 kauppaa (rivitalot 24, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q4/25: 27 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q1/26*: 14 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 1, kaksiot 1)
08162432Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot28Q2/23: 15 kauppaa (rivitalot 14, kaksiot 1)Q3/23: 18 kauppaa (rivitalot 18)Q4/23: 27 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/24: 12 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q2/24: 23 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 1)Q3/24: 23 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q4/24: 24 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 1)Q1/25: 15 kauppaa (rivitalot 14, kaksiot 1)Q2/25: 25 kauppaa (rivitalot 23, kaksiot 2)Q3/25: 28 kauppaa (rivitalot 24, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q4/25: 27 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 3, kaksiot 1)Q1/26*: 14 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 1, kaksiot 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 90460 on tehty 84 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 207 982 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,9 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

155 000185 000215 000245 00020182020202220242026Omakotitalot
155 000185 000215 000245 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 198 584 18
2025 233 551 39
2024 177 315 27
2023 198 178 29
2022 227 000 23
2021 199 003 40
2020 205 457 42
2019 170 559 34
2018 166 556 29
2017 180 797 33
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Oulu-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,92 1 010 €/kk
85 m²
7,8 % 5,3 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta8 818≈ +0,6 % / 10 v
Keski-ikä vuotta38▼ −6 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat29k▲ +10 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista29 %≈ −1 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta90 %▲ +1 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista23 %▼ −15 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²99▲ +27 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
8 2008 6009 1002010201520202024
8 2008 6009 100'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Oulu

Oulu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 90460

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 90460?

Oulunsalo Keskus (Oulu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 838 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (82 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 90460?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 838 €/m²) noin 156 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 90460?

Alueen neliöhinta on noussut noin 3,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 90460?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,8 %: Oulu-alueen keskivuokra 11,92 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 838 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 90460?

Oulunsalo Keskus (Oulu) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 207 982 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (84 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 90460?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 90460 Oulunsalo Keskus on?

Alueella asuu 8 818 ihmistä (2024), keski-ikä on 38 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 953 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 29 %. Väkiluku on kasvanut 1 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä