Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Iinatti 90240

Oulu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 855
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+2,8 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
41
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,7 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
6 163
asukasta (2024)
Iinatti, postinumero 90240, Oulu: asuntojen keskineliöhinta 1 855 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: iinatti on lähimmästä 24 alueesta 17. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 90240 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 855 41 +2,8 % 158 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 3501 7002 0502 400Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 3501 7002 0502 400Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 90240 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 200 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

08162432 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot25Q2/23: 16 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q3/23: 21 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 4, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/23: 25 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/24: 11 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q2/24: 19 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/24: 16 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 5)Q4/24: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 2)Q1/25: 19 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 1)Q2/25: 18 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/25: 14 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 3, kaksiot 3)Q4/25: 14 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1, kaksiot 4)Q1/26*: 16 kauppaa (rivitalot 10, kaksiot 4, yksiöt 2)
08162432Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot25Q2/23: 16 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 1, kaksiot 2)Q3/23: 21 kauppaa (rivitalot 15, kolmiot+ 4, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/23: 25 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 1)Q1/24: 11 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q2/24: 19 kauppaa (rivitalot 13, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/24: 16 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 5)Q4/24: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 2)Q1/25: 19 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 1)Q2/25: 18 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/25: 14 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 3, kaksiot 3)Q4/25: 14 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1, kaksiot 4)Q1/26*: 16 kauppaa (rivitalot 10, kaksiot 4, yksiöt 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 90240 on tehty 15 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 280 600 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,5 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

200 000250 000300 000355 00020182020202220242026Omakotitalot
200 000250 000300 000355 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 252 125 8
2025 335 250 4
2024 283 667 3
2023 220 375 8
2022 248 778 9
2021 226 861 18
2020 273 707 14
2019 219 200 5
2018 227 417 6
2017 251 573 11
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Oulu-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,92 1 010 €/kk
85 m²
7,7 % 5,2 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta6 163▼ −3,2 % / 10 v
Keski-ikä vuotta44≈ +0 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat28k▲ +6 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista37 %▲ +8 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta88 %≈ −0 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista33 %▼ −5 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²86▲ +10 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
6 0006 3006 6002010201520202024
6 0006 3006 600'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Oulu

Oulu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 90240

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 90240?

Iinatti (Oulu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 855 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (41 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 90240?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 855 €/m²) noin 158 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 90240?

Alueen neliöhinta on noussut noin 2,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 90240?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,7 %: Oulu-alueen keskivuokra 11,92 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 855 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 90240?

Iinatti (Oulu) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 280 600 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (15 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 90240?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 90240 Iinatti on?

Alueella asuu 6 163 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 841 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 37 %. Väkiluku on vähentynyt 3 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä