Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Kiviniemi 90810

Oulu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 713
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
13
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
8,4 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
3 010
asukasta (2024)
Kiviniemi, postinumero 90810, Oulu: asuntojen keskineliöhinta 1 713 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: kiviniemi on lähimmästä 24 alueesta 15. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 90810 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 713 13 – 146 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 90810 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 53 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

02468 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot7Q2/23: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q3/23: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q4/23: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q1/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q3/24: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q4/24: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q1/25: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q2/25: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q3/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q4/25: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q1/26*: 5 kauppaa (rivitalot 5)
02468Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*Rivitalot7Q2/23: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q3/23: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q4/23: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q1/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q3/24: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q4/24: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q1/25: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q2/25: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q3/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q4/25: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q1/26*: 5 kauppaa (rivitalot 5)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 90810 on tehty 22 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 217 114 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,9 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

85 000145 000200 000255 00020182020202220242026Omakotitalot
85 000145 000200 000255 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 233 750 6
2025 211 778 9
2024 209 714 7
2023 210 727 11
2022 168 082 11
2021 197 715 13
2020 211 733 15
2019 200 864 11
2018 106 571 7
2017 182 750 8
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Oulu-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,92 1 010 €/kk
85 m²
8,4 % 5,6 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta3 010≈ +0,4 % / 10 v
Keski-ikä vuotta41▼ −3 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat30k▲ +15 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista35 %▲ +5 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta91 %▲ +2 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista10 %▼ −28 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²111▲ +42 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
2 8002 9003 0002010201520202024
2 8002 9003 000'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Oulu

Oulu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 90810

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 90810?

Kiviniemi (Oulu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 713 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (13 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 90810?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 713 €/m²) noin 146 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 90810?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,4 %: Oulu-alueen keskivuokra 11,92 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 713 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,6 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 90810?

Kiviniemi (Oulu) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 217 114 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (22 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 90810?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 90810 Kiviniemi on?

Alueella asuu 3 010 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 30 339 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 35 %. Väkiluku on kasvanut 0 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä