Lahti asuntojen hinnat
Neliöhinnat talotyypeittäin
| Talotyyppi | €/m² | Kauppoja | 1 v | 5 v |
|---|---|---|---|---|
| Talotyypit yhteensä | 1 675 | 1 676 | +0,9 % | −4,1 % |
| Kerrostalot | 1 619 | 1 381 | ±0 % | −7,1 % |
| Rivitalot | 1 907 | 295 | +3,3 % | +7,9 % |
Hintakehitys 2006–2025
Neliöhinnat postinumeroalueittain
Lahti jakautuu 19 postinumeroalueeseen, joilta on riittävästi toteutuneita kauppoja oman keskihinnan laskemiseen. Kalleimmat alueet ovat Renkomäki-Ämmälä (2 617 €/m²), Kolava (2 559 €/m²), Keski-Lahti (2 426 €/m²) ja edullisimmat Liipola (859 €/m²), Tenava-Tonttila (886 €/m²), Mukkula (911 €/m²) – ero kalleimman ja edullisimman välillä on 3,0-kertainen.
| Alue | €/m² | Kauppoja | Muutos |
|---|---|---|---|
| Renkomäki-Ämmälä 15680 |
2 617 | 6 | – |
| Kolava 15160 |
2 559 | 20 | +0,8 % |
| Keski-Lahti 15110 |
2 426 | 115 | +2,2 % |
| Jalkaranta 15900 |
2 283 | 14 | – |
| Kartano-Paavola 15140 |
2 245 | 340 | ±0 % |
| Lahti Asemanseutu 15100 |
2 025 | 54 | ±0 % |
| Laune-Nikkilä 15610 |
1 791 | 8 | – |
| Hennala-Jokimaa 15700 |
1 651 | 70 | −5,3 % |
| Kiikkula 15950 |
1 645 | 16 | +3,3 % |
| Rakokivi 15550 |
1 484 | 6 | – |
| Möysä 15150 |
1 395 | 51 | −2,6 % |
| Kärpänen 15800 |
1 322 | 6 | – |
| Kivistönmäki 15210 |
1 174 | 41 | −1,3 % |
| Saksala 15520 |
1 061 | 22 | – |
| Kiveriö 15200 |
990 | 24 | – |
| Metsäkangas 15830 |
965 | 30 | −3,9 % |
| Mukkula 15240 |
911 | 100 | +1,3 % |
| Tenava-Tonttila 15170 |
886 | 36 | +0,7 % |
| Liipola 15500 |
859 | 38 | +3,4 % |
Omakotitalojen hinnat postinumeroalueittain
Lahti: omakotitalokiinteistöjen toteutuneet kauppahinnat niillä 23 postinumeroalueella, joilta kauppoja on riittävästi oman keskihinnan laskemiseen. Luvut ovat kiinteistön kokonaishintoja – tontti ja rakennus yhdessä – eikä niitä ole suhteutettu talon kokoon.
| Alue | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| Lahti Asemanseutu 15100 |
311 250 | 16 |
| Möysä 15150 |
281 000 | 11 |
| Ahtiala 15320 |
264 929 | 21 |
| Renkomäki-Ämmälä 15680 |
224 591 | 23 |
| Kiikkula 15950 |
223 783 | 23 |
| Villähde 15540 |
202 615 | 76 |
| Tenava-Tonttila 15170 |
192 278 | 9 |
| Kiveriö 15200 |
186 763 | 19 |
| Mukkula 15240 |
186 719 | 26 |
| Kytölä 15230 |
186 023 | 38 |
| Hennala-Jokimaa 15700 |
180 628 | 43 |
| Kasakkamäki 15810 |
178 026 | 19 |
| Kunnas-Hiekkanummi 15340 |
176 821 | 45 |
| Kärpänen 15800 |
172 929 | 14 |
| Myllypohja-Koiskala 15300 |
172 283 | 24 |
| Metsäkangas 15830 |
163 509 | 11 |
| Riihelä 15840 |
161 307 | 15 |
| Laune-Nikkilä 15610 |
158 895 | 57 |
| Nastola kk 15560 |
143 373 | 51 |
| Rakokivi 15550 |
137 989 | 38 |
| Uusikylä 16100 |
135 135 | 26 |
| Mäkelä 15460 |
133 608 | 13 |
| Likolampi 15850 |
103 800 | 10 |
Vuokrataso
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat koko kaupungin alueelta (2026Q3). Esimerkkivuokra kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi kuukaudessa tällä vuokratasolla.
| Tyyppi | Keskivuokra | Uudet | Esimerkki |
|---|---|---|---|
| Yksiöt | 16,83 | 17,21 | 540 €/kk 32 m² |
| Kaksiot | 12,89 | 12,96 | 710 €/kk 55 m² |
| Kolmiot+ | 11,52 | 11,41 | 920 €/kk 80 m² |
Väestö ja asukkaat
| Väkiluku asukasta | 121 110 | ▲ +3,8 % vuodesta 2010 |
| Keski-ikä vuotta | 45 | ▲ +1 v vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 27 % | ▼ −2 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 85 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 45 % | ▲ +7 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 72 | ▼ −8 % vs. koko maa |
Väestöennuste 2024–2045
Tilastokeskuksen ennusteen mukaan Lahti pysyy suunnilleen ennallaan: väkiluku on vuonna 2045 noin 123 985 asukasta, kun se vuonna 2024 oli 121 218.
| Vuonna 2029 asukasta | 122 448 | ≈ +1,0 % vs. 2024 |
| Vuonna 2034 asukasta | 123 086 | ≈ +1,5 % vs. 2024 |
| Vuonna 2045 asukasta | 123 985 | ≈ +2,3 % vs. 2024 |
Asunnon hinta-arvio – Lahti
Yllä olevat luvut ovat alueen keskiarvoja. Yksittäisen asunnon arvo poikkeaa niistä sen mukaan, missä kunnossa asunto on, monesko kerros, mitä taloyhtiössä on remontoitu ja mikä on hoitovastike. AsuntoAnalyysi laskee näistä arvion oman postinumeroalueesi toteutuneista kaupoista.
Kaksi tekijää painaa arviota eri verran eri hintatasoilla, ja ne toimivat vastakkaisiin suuntiin. Remontti maksaa saman verran halvalla ja kalliilla alueella, mutta edullisemmalla alueella siitä vähennetään arviosta pienempi euromäärä – alueen keskihinta sisältää jo alueen tyypillisen korjausvelan. Hoitovastike taas on kiinteä euromäärä neliötä kohti, joten sen osuus asunnon arvosta on sitä suurempi mitä edullisempi alue on. Lahti-alueen 1 675 €/m² tasolla se tarkoittaa tätä:
| Tekijä | 70 m²:n asunnossa | Osuus |
|---|---|---|
| Edessä oleva linjasaneeraus | −39 100 € | −33,3 % |
| Hoitovastike 1 €/m²/kk yli alueen tason | −5 300 € | −4,5 % |
Usein kysyttyä – Lahti
Lahti: mikä on asuntojen keskineliöhinta?
Vuonna 2025 asunnoista maksettiin Lahti-alueella keskimäärin 1 675 €/m². Luku perustuu 1 676 toteutuneeseen asuntokauppaan (Tilastokeskus, kuntatason tilasto). Talotyypeittäin: kerrostalot 1 619 €/m², rivitalot 1 907 €/m².
Lahti: nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat?
Keskineliöhinta pysyi käytännössä ennallaan 0,9 % vuodesta 2024 vuoteen 2025. Viiden vuoden muutos on −4,1 % ja kymmenen vuoden −11,9 %.
Lahti: mikä on kallein ja mikä edullisin asuinalue?
Kallein postinumeroalue on Renkomäki-Ämmälä (15680), 2 617 €/m², ja edullisin Liipola (15500), 859 €/m². Vertailussa ovat ne 19 aluetta, joilla on vähintään 6 kauppaa 12 kuukaudessa.
Lahti: paljonko asuntoni on arvoinen?
Alueen keskineliöhinta on 1 675 €/m², mutta yksittäisen asunnon arvo poikkeaa siitä asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan. AsuntoAnalyysi laskee arvion oman postinumeroalueesi toteutuneista kaupoista ja huomioi nämä tekijät. Esimerkiksi edessä oleva linjasaneeraus laskee arviota tällä hintatasolla noin 39 100 € 70 m²:n asunnossa.
Lahti: paljonko vuokra-asunnosta maksetaan?
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat yksiöt 16,83 €/m²/kk, kaksiot 12,89 €/m²/kk, kolmiot+ 11,52 €/m²/kk (Tilastokeskus, 2026Q3). Tyypillisen 32 m²:n yksiö vuokra olisi tällä tasolla noin 540 € kuukaudessa.
Lahti: paljonko alueella on asukkaita?
Kaupungin postinumeroalueilla asuu yhteensä 121 110 ihmistä (2024). Keski-ikä on 45 vuotta. Väkiluku on kasvanut 4 % vuodesta 2010.
Lähteet ja menetelmä
- Kaupungin hinnat: Tilastokeskus, vanhojen osakeasuntojen hinnat kunnittain (StatFin 13mx). Vuositilasto, tuorein vuosi 2025. Kuntatason luku sisältää kaikki kaupungin toteutuneet kaupat.
- Postinumeroalueiden hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Neljännesvuosittain, kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisestä 4 neljänneksestä.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q3.
- Väestö ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.