Lahti Asemanseutu 15100
Lahti · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 15100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 1 922 | 7 | – | 62 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 1 879 | 29 | −2,2 % | 103 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 2 298 | 18 | – | 184 000 € 80 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 15100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 240 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 15100 on tehty 16 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 311 250 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,3 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 359 000 | 4 |
| 2025 | 327 667 | 6 |
| 2024 | 263 000 | 6 |
| 2023 | 252 000 | 3 |
| 2022 | 260 167 | 3 |
| 2021 | 283 450 | 6 |
| 2020 | 196 250 | 4 |
| 2019 | 269 000 | 4 |
| 2018 | 236 444 | 9 |
| 2017 | 236 800 | 5 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Lahti-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 16,82 | 540 €/kk 32 m² |
10,5 % | 7,5 % |
| Kaksiot | 12,90 | 710 €/kk 55 m² |
8,2 % | 5,1 % |
| Kolmiot+ | 11,49 | 920 €/kk 80 m² |
6,0 % | 3,5 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 6 937 | ▲ +12,7 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 46 | ▲ +2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 24k | ▼ −10 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 30 % | ≈ +1 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 84 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 66 % | ▲ +28 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 57 | ▼ −27 % vs. koko maa |
Muut alueet – Lahti
- 15110 Keski-Lahti 2 314 €/m²
- 15140 Kartano-Paavola 2 151 €/m²
- 15150 Möysä 1 404 €/m²
- 15160 Kolava 2 559 €/m²
- 15170 Tenava-Tonttila 873 €/m²
- 15200 Kiveriö 967 €/m²
- 15210 Kivistönmäki 1 172 €/m²
- 15240 Mukkula 782 €/m²
- 15500 Liipola 858 €/m²
- 15520 Saksala 1 061 €/m²
- 15550 Rakokivi 1 484 €/m²
- 15610 Laune-Nikkilä 1 791 €/m²
- 15680 Renkomäki-Ämmälä 2 617 €/m²
- 15700 Hennala-Jokimaa 1 519 €/m²
- 15800 Kärpänen 1 322 €/m²
- 15830 Metsäkangas 950 €/m²
- 15900 Jalkaranta 2 283 €/m²
- 15950 Kiikkula 1 704 €/m²
- 15230 Kytölä 195 217 €
- 15300 Myllypohja-Koiskala 176 600 €
- 15320 Ahtiala 264 929 €
- 15340 Kunnas-Hiekkanummi 173 147 €
- 15460 Mäkelä 133 608 €
- 15540 Villähde 202 547 €
Lahti – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 15100
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 15100?
Lahti Asemanseutu (Lahti) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 025 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (54 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 1 922 €/m², kaksiot 1 879 €/m², kolmiot+ 2 298 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 15100?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 879 €/m²) noin 103 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 15100?
Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 15100?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,2 %: Lahti-alueen keskivuokra 12,90 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 879 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 15100?
Lahti Asemanseutu (Lahti) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 311 250 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (16 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 15100?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 15100 Lahti Asemanseutu on?
Alueella asuu 6 937 ihmistä (2024), keski-ikä on 46 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 23 744 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 30 %. Väkiluku on kasvanut 13 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.