Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Renkomäki-Ämmälä 15680

Lahti · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 617
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
6
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
5,3 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
3 612
asukasta (2024)
Renkomäki-Ämmälä, postinumero 15680, Lahti: asuntojen keskineliöhinta 2 617 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: renkomäki-Ämmälä on kaupungin 19 alueesta kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 15680 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 617 6 – 222 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 15680 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 35 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

02468 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot6Q2/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/23: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q1/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q3/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q4/24: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q1/25: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q2/25: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q3/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q4/25: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q1/26*: 3 kauppaa (rivitalot 3)
02468Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*Rivitalot6Q2/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/23: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q1/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q3/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q4/24: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q1/25: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q2/25: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q3/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q4/25: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q1/26*: 3 kauppaa (rivitalot 3)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 15680 on tehty 20 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 223 405 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

135 000190 000245 000300 00020182020202220242026Omakotitalot
135 000190 000245 000300 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 279 600 5
2025 155 900 5
2024 229 060 10
2023 196 667 6
2022 211 500 7
2021 195 000 9
2020 185 143 14
2019 197 150 20
2018 210 474 19
2017 172 522 18
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Lahti-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,49 980 €/kk
85 m²
5,3 % 3,5 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, nuori väestö.

Väki­luku asukasta3 612▲ +11,9 % / 10 v
Keski-ikä vuotta37▼ −7 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat32k▲ +23 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista30 %▲ +1 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta93 %▲ +4 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista4 %▼ −34 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²114▲ +45 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
2 6003 2003 7002010201520202024
2 6003 2003 700'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Lahti

Lahti – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 15680

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 15680?

Renkomäki-Ämmälä (Lahti) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 617 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (6 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 15680?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 617 €/m²) noin 222 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 15680?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,3 %: Lahti-alueen keskivuokra 11,49 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 617 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,5 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 15680?

Renkomäki-Ämmälä (Lahti) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 223 405 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (20 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 15680?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 1,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 15680 Renkomäki-Ämmälä on?

Alueella asuu 3 612 ihmistä (2024), keski-ikä on 37 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 32 282 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 30 %. Väkiluku on kasvanut 12 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä