Koivukylä-Havukoski 01360
Vantaa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 01360 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 1 816 | 13 | – | 58 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 1 476 | 43 | −5,8 % | 81 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 1 466 | 17 | −2,0 % | 117 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 2 444 | 6 | – | 208 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 01360 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 336 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 01360 on tehty 19 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 357 421 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 399 800 | 5 |
| 2025 | 349 071 | 7 |
| 2024 | 335 500 | 7 |
| 2023 | 380 800 | 10 |
| 2022 | 428 143 | 7 |
| 2021 | 395 364 | 11 |
| 2020 | 385 900 | 10 |
| 2019 | 380 933 | 15 |
| 2018 | 368 950 | 10 |
| 2017 | 314 750 | 8 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Vantaa-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 23,03 | 740 €/kk 32 m² |
15,2 % | 11,3 % |
| Kaksiot | 16,97 | 930 €/kk 55 m² |
13,8 % | 9,0 % |
| Kolmiot+ | 15,54 | 1 240 €/kk 80 m² |
12,7 % | 7,9 % |
| Rivitalot | 15,54 | 1 320 €/kk 85 m² |
7,6 % | 5,3 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 12 857 | ▲ +6,3 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 41 | ▼ −3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 24k | ▼ −10 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 19 % | ▼ −10 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 81 % | ▼ −7 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 55 % | ▲ +18 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 63 | ▼ −20 % vs. koko maa |
Muut alueet – Vantaa
- 01200 Hakunila 2 122 €/m²
- 01230 Vaarala 2 684 €/m²
- 01260 Itä-Hakkila 2 981 €/m²
- 01280 Länsimäki 2 630 €/m²
- 01300 Tikkurila 3 633 €/m²
- 01340 Leinelä 3 682 €/m²
- 01350 Hiekkaharju 2 243 €/m²
- 01370 Jokiniemi 3 181 €/m²
- 01380 Kuusikko-Hakkila 3 455 €/m²
- 01390 Ruskeasanta-Ilola 2 926 €/m²
- 01400 Rekola 2 657 €/m²
- 01450 Korso 2 637 €/m²
- 01480 Mikkola 1 437 €/m²
- 01490 Nikinmäki 3 417 €/m²
- 01510 Kirkonkylä-Veromäki 3 994 €/m²
- 01520 Tammisto 4 011 €/m²
- 01600 Myyrmäki 2 009 €/m²
- 01610 Kaivoksela 2 110 €/m²
- 01620 Martinlaakso 2 337 €/m²
- 01630 Hämeenkylä 2 791 €/m²
- 01660 Varisto 2 778 €/m²
- 01670 Vantaanlaakso 2 919 €/m²
- 01690 Ylästö 4 022 €/m²
- 01700 Kivistö 3 956 €/m²
Vantaa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 01360
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 01360?
Koivukylä-Havukoski (Vantaa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 603 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (79 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 1 816 €/m², kaksiot 1 476 €/m², kolmiot+ 1 466 €/m², rivitalot 2 444 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 01360?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 476 €/m²) noin 81 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 01360?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 01360?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 13,8 %: Vantaa-alueen keskivuokra 16,97 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 476 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 9,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 01360?
Koivukylä-Havukoski (Vantaa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 357 421 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (19 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 01360?
Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 01360 Koivukylä-Havukoski on?
Alueella asuu 12 857 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 23 609 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 19 %. Väkiluku on kasvanut 6 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.