Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Nikinmäki 01490

Vantaa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
3 417
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−3,4 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
18
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
5,5 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
4 620
asukasta (2024)
Nikinmäki, postinumero 01490, Vantaa: asuntojen keskineliöhinta 3 417 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: nikinmäki on lähimmästä 24 alueesta 8. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 01490 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 3 417 18 −3,4 % 290 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

3 1003 3503 6003 850Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
3 1003 3503 6003 850Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 01490 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 73 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

0481216 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKolmiot+Rivitalot12Q2/23: 8 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1)Q3/23: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q4/23: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q1/24: 6 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1)Q2/24: 7 kauppaa (rivitalot 6, yksiöt 1)Q3/24: 9 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q4/24: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q1/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/25: 12 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q3/25: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q4/25: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q1/26*: 4 kauppaa (rivitalot 4)
0481216Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKolmiot+Rivitalot12Q2/23: 8 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1)Q3/23: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q4/23: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q1/24: 6 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1)Q2/24: 7 kauppaa (rivitalot 6, yksiöt 1)Q3/24: 9 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q4/24: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q1/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/25: 12 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q3/25: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q4/25: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q1/26*: 4 kauppaa (rivitalot 4)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 01490 on tehty 38 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 353 600 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,8 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

280 000345 000410 000475 00020182020202220242026Omakotitalot
280 000345 000410 000475 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 347 800 10
2025 380 095 19
2024 304 111 9
2023 451 000 12
2022 422 042 26
2021 411 100 25
2020 367 968 22
2019 341 485 33
2018 358 188 16
2017 343 693 15
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Vantaa-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 15,54 1 320 €/kk
85 m²
5,5 % 3,8 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,74 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, nuori väestö.

Väki­luku asukasta4 620▲ +15,8 % / 10 v
Keski-ikä vuotta37▼ −7 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat34k▲ +30 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista31 %▲ +2 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta94 %▲ +6 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista9 %▼ −28 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²112▲ +42 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
3 3004 1004 8002010201520202024
3 3004 1004 800'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Vantaa

Vantaa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 01490

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 01490?

Nikinmäki (Vantaa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 417 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (18 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 01490?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 417 €/m²) noin 290 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 01490?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 01490?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,5 %: Vantaa-alueen keskivuokra 15,54 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 417 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 01490?

Nikinmäki (Vantaa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 353 600 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (38 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 01490?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 01490 Nikinmäki on?

Alueella asuu 4 620 ihmistä (2024), keski-ikä on 37 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 34 171 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 31 %. Väkiluku on kasvanut 16 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä