Kuusikko-Hakkila 01380
Vantaa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 01380 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 3 455 | 6 | – | 294 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 01380 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 36 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 01380 on tehty 10 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 358 848 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 348 000 | 4 |
| 2025 | 346 667 | 3 |
| 2024 | 385 493 | 3 |
| 2023 | 335 200 | 5 |
| 2022 | 581 250 | 4 |
| 2021 | 323 818 | 11 |
| 2020 | 356 857 | 7 |
| 2019 | 329 500 | 10 |
| 2018 | 391 250 | 4 |
| 2017 | 371 000 | 7 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Vantaa-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 15,54 | 1 320 €/kk 85 m² |
5,4 % | 3,8 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 2 112 | ▲ +9,1 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 39 | ▼ −5 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 33k | ▲ +25 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 29 % | ≈ +0 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 94 % | ▲ +5 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 23 % | ▼ −15 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 95 | ▲ +21 % vs. koko maa |
Muut alueet – Vantaa
- 01200 Hakunila 2 122 €/m²
- 01230 Vaarala 2 684 €/m²
- 01260 Itä-Hakkila 2 981 €/m²
- 01280 Länsimäki 2 630 €/m²
- 01300 Tikkurila 3 633 €/m²
- 01340 Leinelä 3 682 €/m²
- 01350 Hiekkaharju 2 243 €/m²
- 01360 Koivukylä-Havukoski 1 476 €/m²
- 01370 Jokiniemi 3 181 €/m²
- 01390 Ruskeasanta-Ilola 2 926 €/m²
- 01400 Rekola 2 657 €/m²
- 01450 Korso 2 637 €/m²
- 01480 Mikkola 1 437 €/m²
- 01490 Nikinmäki 3 417 €/m²
- 01510 Kirkonkylä-Veromäki 3 994 €/m²
- 01520 Tammisto 4 011 €/m²
- 01600 Myyrmäki 2 009 €/m²
- 01610 Kaivoksela 2 110 €/m²
- 01620 Martinlaakso 2 337 €/m²
- 01630 Hämeenkylä 2 791 €/m²
- 01660 Varisto 2 778 €/m²
- 01670 Vantaanlaakso 2 919 €/m²
- 01690 Ylästö 4 022 €/m²
- 01700 Kivistö 3 956 €/m²
Vantaa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 01380
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 01380?
Kuusikko-Hakkila (Vantaa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 455 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (6 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 01380?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 455 €/m²) noin 294 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 01380?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,4 %: Vantaa-alueen keskivuokra 15,54 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 455 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 01380?
Kuusikko-Hakkila (Vantaa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 358 848 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (10 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 01380?
Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 01380 Kuusikko-Hakkila on?
Alueella asuu 2 112 ihmistä (2024), keski-ikä on 39 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 32 983 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 29 %. Väkiluku on kasvanut 9 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.