Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Kirkonkylä-Veromäki 01510

Vantaa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
3 954
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−5,1 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
64
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
5,1 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
7 870
asukasta (2024)
Kirkonkylä-Veromäki, postinumero 01510, Vantaa: asuntojen keskineliöhinta 3 954 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: kirkonkylä-Veromäki on lähimmästä 24 alueesta 2. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 01510 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 3 994 47 −5,1 % 220 000 €
55 m²
Rivitalot 3 844 17 – 327 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

3 4503 8004 2004 550Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Kaksiot
3 4503 8004 2004 550Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Kaksiot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä rivitalot Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 01510 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 253 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

020406080 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot72Q2/23: 14 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 5)Q3/23: 12 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 6)Q4/23: 17 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 8, kaksiot 5)Q1/24: 12 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 3)Q2/24: 16 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 4, kaksiot 5)Q3/24: 14 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 6, kaksiot 3)Q4/24: 17 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 2, kaksiot 10, yksiöt 2)Q1/25: 24 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 6, kaksiot 7, yksiöt 5)Q2/25: 19 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 1)Q3/25: 72 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 26, kaksiot 32, yksiöt 7)Q4/25: 20 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 3)Q1/26*: 16 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, kaksiot 7, yksiöt 1)
020406080Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot72Q2/23: 14 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 5)Q3/23: 12 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 6)Q4/23: 17 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 8, kaksiot 5)Q1/24: 12 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 6, kaksiot 3)Q2/24: 16 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 4, kaksiot 5)Q3/24: 14 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 6, kaksiot 3)Q4/24: 17 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 2, kaksiot 10, yksiöt 2)Q1/25: 24 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 6, kaksiot 7, yksiöt 5)Q2/25: 19 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 1)Q3/25: 72 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 26, kaksiot 32, yksiöt 7)Q4/25: 20 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 3)Q1/26*: 16 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, kaksiot 7, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 01510 on tehty 11 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 516 818 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +4,3 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

205 000475 000740 0001 010 00020182020202220242026Omakotitalot
205 000475 000740 0001 010 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2025 471 500 4
2024 542 714 7
2022 440 563 8
2021 916 167 6
2020 367 667 3
2019 340 333 6
2018 503 333 3
2017 297 250 4
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Vantaa-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 16,97 930 €/kk
55 m²
5,1 % 3,3 %
Rivitalot 15,54 1 320 €/kk
85 m²
4,9 % 3,4 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (5,90 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, nuori väestö.

Väki­luku asukasta7 870▲ +32,3 % / 10 v
Keski-ikä vuotta36▼ −8 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat29k▲ +10 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista24 %▼ −5 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta88 %≈ +0 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista67 %▲ +29 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²61▼ −23 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 5006 4008 3002010201520202024
4 5006 4008 300'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Vantaa

Vantaa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 01510

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 01510?

Kirkonkylä-Veromäki (Vantaa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 954 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (64 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 3 994 €/m², rivitalot 3 844 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 01510?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 994 €/m²) noin 220 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 01510?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 5,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 01510?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,1 %: Vantaa-alueen keskivuokra 16,97 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 994 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 01510?

Kirkonkylä-Veromäki (Vantaa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 516 818 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (11 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 01510?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 4,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 01510 Kirkonkylä-Veromäki on?

Alueella asuu 7 870 ihmistä (2024), keski-ikä on 36 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 856 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 24 %. Väkiluku on kasvanut 32 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä