Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Ylästö 01690

Vantaa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
4 022
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+4,6 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
34
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
4,6 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
5 485
asukasta (2024)
Ylästö, postinumero 01690, Vantaa: asuntojen keskineliöhinta 4 022 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: ylästö on lähimmästä 24 alueesta kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 01690 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 4 022 34 +4,6 % 342 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

3 2503 6003 9004 250Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
3 2503 6003 9004 250Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 01690 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 112 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

0481216 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot14Q2/23: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q4/23: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q1/24: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q2/24: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q3/24: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q4/24: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q1/25: 13 kauppaa (rivitalot 13)Q2/25: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q3/25: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/25: 14 kauppaa (rivitalot 14)Q1/26*: 5 kauppaa (rivitalot 5)
0481216Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*Rivitalot14Q2/23: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q4/23: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q1/24: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q2/24: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q3/24: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q4/24: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q1/25: 13 kauppaa (rivitalot 13)Q2/25: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q3/25: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/25: 14 kauppaa (rivitalot 14)Q1/26*: 5 kauppaa (rivitalot 5)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 01690 on tehty 35 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 529 872 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +4,8 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

300 000495 000685 000880 00020182020202220242026Omakotitalot
300 000495 000685 000880 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 452 714 7
2025 537 196 23
2024 604 200 5
2023 423 700 10
2022 812 376 16
2021 520 438 16
2020 389 571 7
2019 439 778 18
2018 420 556 18
2017 366 361 12
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Vantaa-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 15,54 1 320 €/kk
85 m²
4,6 % 3,2 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,74 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, nuori väestö.

Väki­luku asukasta5 485▲ +18,3 % / 10 v
Keski-ikä vuotta37▼ −7 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat38k▲ +43 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista41 %▲ +11 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta95 %▲ +7 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista15 %▼ −23 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²105▲ +34 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 5005 0005 6002010201520202024
4 5005 0005 600'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Vantaa

Vantaa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 01690

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 01690?

Ylästö (Vantaa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 4 022 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (34 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 01690?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (4 022 €/m²) noin 342 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 01690?

Alueen neliöhinta on noussut noin 4,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 01690?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 4,6 %: Vantaa-alueen keskivuokra 15,54 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 4 022 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 01690?

Ylästö (Vantaa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 529 872 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (35 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 01690?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 4,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 01690 Ylästö on?

Alueella asuu 5 485 ihmistä (2024), keski-ikä on 37 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 37 792 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 41 %. Väkiluku on kasvanut 18 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä