Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Kivistö 01700

Vantaa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
3 745
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−1,8 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
132
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
5,1 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
13 583
asukasta (2024)
Kivistö, postinumero 01700, Vantaa: asuntojen keskineliöhinta 3 745 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: kivistö on lähimmästä 24 alueesta 4. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 01700 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Yksiöt 4 311 11 – 138 000 €
32 m²
Kaksiot 3 956 68 – 218 000 €
55 m²
Kolmiot+ 3 481 37 – 278 000 €
80 m²
Rivitalot 3 071 16 – 261 000 €
85 m²

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 01700 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 364 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

0306090120 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot97Q2/23: 13 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 4)Q3/23: 17 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 9)Q4/23: 23 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 7, kaksiot 4, yksiöt 4)Q1/24: 20 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 5, kaksiot 5, yksiöt 6)Q2/24: 19 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 6)Q3/24: 65 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 17, kaksiot 26, yksiöt 16)Q4/24: 15 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 5, kaksiot 2, yksiöt 5)Q1/25: 15 kauppaa (rivitalot 4, kaksiot 4, yksiöt 7)Q2/25: 23 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 4, kaksiot 10, yksiöt 4)Q3/25: 35 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 8, kaksiot 7, yksiöt 11)Q4/25: 97 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 23, kaksiot 51, yksiöt 16)Q1/26*: 22 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 6, kaksiot 5, yksiöt 5)
0306090120Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot97Q2/23: 13 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 4)Q3/23: 17 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 9)Q4/23: 23 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 7, kaksiot 4, yksiöt 4)Q1/24: 20 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 5, kaksiot 5, yksiöt 6)Q2/24: 19 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 6)Q3/24: 65 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 17, kaksiot 26, yksiöt 16)Q4/24: 15 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 5, kaksiot 2, yksiöt 5)Q1/25: 15 kauppaa (rivitalot 4, kaksiot 4, yksiöt 7)Q2/25: 23 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 4, kaksiot 10, yksiöt 4)Q3/25: 35 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 8, kaksiot 7, yksiöt 11)Q4/25: 97 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 23, kaksiot 51, yksiöt 16)Q1/26*: 22 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 6, kaksiot 5, yksiöt 5)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 01700 on tehty 40 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 433 688 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,7 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

330 000390 000450 000505 00020182020202220242026Omakotitalot
330 000390 000450 000505 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 418 286 7
2025 425 341 22
2024 460 182 11
2023 430 053 19
2022 486 909 11
2021 466 003 30
2020 411 455 22
2019 350 958 25
2018 382 164 22
2017 442 883 15
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Vantaa-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Yksiöt 23,03 740 €/kk
32 m²
6,4 % 4,8 %
Kaksiot 16,97 930 €/kk
55 m²
5,1 % 3,4 %
Kolmiot+ 15,54 1 240 €/kk
80 m²
5,4 % 3,3 %
Rivitalot 15,54 1 320 €/kk
85 m²
6,1 % 4,2 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (5,90 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, nuori väestö.

Väki­luku asukasta13 583▲ +297,3 % / 10 v
Keski-ikä vuotta33▼ −11 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat28k▲ +5 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista27 %▼ −2 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta87 %▼ −2 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista71 %▲ +33 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²57▼ −28 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
9008 10015 2002010201520202024
9008 10015 200'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Vantaa

Vantaa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 01700

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 01700?

Kivistö (Vantaa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 745 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (132 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 4 311 €/m², kaksiot 3 956 €/m², kolmiot+ 3 481 €/m², rivitalot 3 071 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 01700?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 956 €/m²) noin 218 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 01700?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 01700?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,1 %: Vantaa-alueen keskivuokra 16,97 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 956 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 01700?

Kivistö (Vantaa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 433 688 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (40 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 01700?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 01700 Kivistö on?

Alueella asuu 13 583 ihmistä (2024), keski-ikä on 33 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 568 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 27 %. Väkiluku on kasvanut 297 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä