Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Länsimäki 01280

Vantaa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 320
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−3,9 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
76
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
11,9 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
9 979
asukasta (2024)
Länsimäki, postinumero 01280, Vantaa: asuntojen keskineliöhinta 2 320 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: länsimäki on lähimmästä 24 alueesta 17. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 01280 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 1 714 19 – 94 000 €
55 m²
Kolmiot+ 1 750 7 – 140 000 €
80 m²
Rivitalot 2 630 50 −2,1 % 224 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

2 2002 4502 7002 950Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
2 2002 4502 7002 950Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kaksiot, kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 01280 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 300 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

010203040 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot35Q2/23: 35 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 4, kaksiot 13, yksiöt 6)Q3/23: 19 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 2, kaksiot 7, yksiöt 1)Q4/23: 34 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 7, kaksiot 7, yksiöt 2)Q1/24: 16 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 3, kaksiot 2, yksiöt 3)Q2/24: 19 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 2)Q3/24: 20 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 2)Q4/24: 18 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 5, kaksiot 5)Q1/25: 34 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 7, kaksiot 7, yksiöt 3)Q2/25: 33 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 2, kaksiot 6, yksiöt 3)Q3/25: 15 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 1)Q4/25: 29 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 5, kaksiot 9, yksiöt 1)Q1/26*: 28 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 7, kaksiot 10, yksiöt 4)
010203040Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot35Q2/23: 35 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 4, kaksiot 13, yksiöt 6)Q3/23: 19 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 2, kaksiot 7, yksiöt 1)Q4/23: 34 kauppaa (rivitalot 18, kolmiot+ 7, kaksiot 7, yksiöt 2)Q1/24: 16 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 3, kaksiot 2, yksiöt 3)Q2/24: 19 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 2)Q3/24: 20 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 2)Q4/24: 18 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 5, kaksiot 5)Q1/25: 34 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 7, kaksiot 7, yksiöt 3)Q2/25: 33 kauppaa (rivitalot 22, kolmiot+ 2, kaksiot 6, yksiöt 3)Q3/25: 15 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 1)Q4/25: 29 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 5, kaksiot 9, yksiöt 1)Q1/26*: 28 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 7, kaksiot 10, yksiöt 4)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 01280 on tehty 10 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 297 800 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

270 000300 000325 000355 00020182020202220242026Omakotitalot
270 000300 000325 000355 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2025 296 571 7
2024 300 667 3
2022 330 833 6
2021 345 700 5
2020 321 800 5
2019 324 800 5
2018 331 389 9
2017 281 333 9
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Vantaa-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 16,97 930 €/kk
55 m²
11,9 % 7,8 %
Kolmiot+ 15,54 1 240 €/kk
80 m²
10,7 % 6,6 %
Rivitalot 15,54 1 320 €/kk
85 m²
7,1 % 4,9 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (5,90 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta9 979▲ +6,0 % / 10 v
Keski-ikä vuotta41▼ −3 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat27k≈ +1 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista21 %▼ −8 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta86 %▼ −3 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista43 %▲ +6 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²70▼ −11 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
9 3009 70010 1002010201520202024
9 3009 70010 100'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Vantaa

Vantaa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 01280

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 01280?

Länsimäki (Vantaa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 320 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (76 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 714 €/m², kolmiot+ 1 750 €/m², rivitalot 2 630 €/m².

Paljonko kaksio maksaa alueella 01280?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 714 €/m²) noin 94 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 01280?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 01280?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 11,9 %: Vantaa-alueen keskivuokra 16,97 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 714 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 01280?

Länsimäki (Vantaa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 297 800 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (10 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 01280?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 01280 Länsimäki on?

Alueella asuu 9 979 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 673 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 21 %. Väkiluku on kasvanut 6 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä