Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Itä-Hakkila 01260

Vantaa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 981
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
8
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,3 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
4 683
asukasta (2024)
Itä-Hakkila, postinumero 01260, Vantaa: asuntojen keskineliöhinta 2 981 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: itä-Hakkila on lähimmästä 24 alueesta 10. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 01260 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 981 8 – 253 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 01260 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 68 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

0481216 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot12Q2/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q3/23: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q4/23: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q1/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/24: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q3/24: 9 kauppaa (rivitalot 9)Q4/24: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q1/25: 9 kauppaa (rivitalot 9)Q2/25: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q3/25: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/25: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q1/26*: 3 kauppaa (rivitalot 3)
0481216Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*Rivitalot12Q2/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q3/23: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q4/23: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q1/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/24: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q3/24: 9 kauppaa (rivitalot 9)Q4/24: 12 kauppaa (rivitalot 12)Q1/25: 9 kauppaa (rivitalot 9)Q2/25: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q3/25: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/25: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q1/26*: 3 kauppaa (rivitalot 3)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 01260 on tehty 28 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 348 929 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,8 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

255 000320 000380 000445 00020182020202220242026Omakotitalot
255 000320 000380 000445 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2025 322 429 14
2024 375 429 14
2023 369 875 12
2022 390 118 17
2021 422 042 24
2020 345 211 19
2019 365 085 19
2018 303 250 18
2017 276 760 25
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Vantaa-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 15,54 1 320 €/kk
85 m²
6,3 % 4,3 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,74 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta4 683≈ −1,2 % / 10 v
Keski-ikä vuotta43≈ −1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat32k▲ +22 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista32 %▲ +3 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta93 %▲ +5 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista15 %▼ −23 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²100▲ +28 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 5004 7004 9002010201520202024
4 5004 7004 900'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Vantaa

Vantaa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 01260

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 01260?

Itä-Hakkila (Vantaa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 981 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 01260?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 981 €/m²) noin 253 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 01260?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,3 %: Vantaa-alueen keskivuokra 15,54 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 981 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 01260?

Itä-Hakkila (Vantaa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 348 929 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (28 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 01260?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 01260 Itä-Hakkila on?

Alueella asuu 4 683 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 32 258 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 32 %. Väkiluku on vähentynyt 1 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä