Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Mikkola 01480

Vantaa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 818
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
18
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
13,0 %
brutto · kolmiot+
Väki­luku
6 485
asukasta (2024)
Mikkola, postinumero 01480, Vantaa: asuntojen keskineliöhinta 1 818 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: mikkola on lähimmästä 24 alueesta 22. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 01480 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kolmiot+ 1 437 12 – 115 000 €
80 m²
Rivitalot 2 582 6 – 219 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 01480 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 220 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

08162432 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot29Q2/23: 10 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 1)Q3/23: 14 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 4)Q4/23: 29 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 11, kaksiot 6, yksiöt 1)Q1/24: 28 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 15, yksiöt 3)Q2/24: 22 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 3, kaksiot 14, yksiöt 1)Q3/24: 20 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 2)Q4/24: 28 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 15, kaksiot 9, yksiöt 1)Q1/25: 13 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 5, kaksiot 3, yksiöt 2)Q2/25: 15 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 1)Q3/25: 16 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 6, kaksiot 3, yksiöt 1)Q4/25: 12 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 1)Q1/26*: 13 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 6, kaksiot 1, yksiöt 1)
08162432Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot29Q2/23: 10 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 1)Q3/23: 14 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 4)Q4/23: 29 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 11, kaksiot 6, yksiöt 1)Q1/24: 28 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 15, yksiöt 3)Q2/24: 22 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 3, kaksiot 14, yksiöt 1)Q3/24: 20 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 8, yksiöt 2)Q4/24: 28 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 15, kaksiot 9, yksiöt 1)Q1/25: 13 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 5, kaksiot 3, yksiöt 2)Q2/25: 15 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 1)Q3/25: 16 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 6, kaksiot 3, yksiöt 1)Q4/25: 12 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 5, yksiöt 1)Q1/26*: 13 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 6, kaksiot 1, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 01480 on tehty 33 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 353 976 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

285 000320 000360 000395 00020182020202220242026Omakotitalot
285 000320 000360 000395 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 383 333 6
2025 374 636 11
2024 328 763 16
2023 299 400 10
2022 364 550 20
2021 373 500 12
2020 369 094 16
2019 316 353 17
2018 298 364 11
2017 341 667 12
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Vantaa-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kolmiot+ 15,54 1 240 €/kk
80 m²
13,0 % 8,1 %
Rivitalot 15,54 1 320 €/kk
85 m²
7,2 % 5,0 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (5,90 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta6 485≈ −1,9 % / 10 v
Keski-ikä vuotta41▼ −3 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat27k≈ +2 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista22 %▼ −7 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta84 %▼ −4 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista41 %▲ +3 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²74▼ −5 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
6 2006 5006 7002010201520202024
6 2006 5006 700'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Vantaa

Vantaa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 01480

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 01480?

Mikkola (Vantaa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 818 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (18 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kolmiot+ 1 437 €/m², rivitalot 2 582 €/m².

Paljonko kolmio maksaa alueella 01480?

Tyypillinen 80 m²:n kolmio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 437 €/m²) noin 115 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 01480?

Kolmiot+ laskennallinen bruttovuokratuotto on 13,0 %: Vantaa-alueen keskivuokra 15,54 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 437 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 8,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 01480?

Mikkola (Vantaa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 353 976 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (33 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 01480?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 01480 Mikkola on?

Alueella asuu 6 485 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 779 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 22 %. Väkiluku on vähentynyt 2 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä