Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Ruskeasanta-Ilola 01390

Vantaa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 926
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−4,0 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
45
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,4 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
9 184
asukasta (2024)
Ruskeasanta-Ilola, postinumero 01390, Vantaa: asuntojen keskineliöhinta 2 926 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: ruskeasanta-Ilola on lähimmästä 24 alueesta 12. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 01390 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 926 45 −4,0 % 249 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

2 0002 6003 1503 750Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
2 0002 6003 1503 750Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 01390 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 209 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

010203040 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot30Q2/23: 21 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q3/23: 20 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 2, kaksiot 2)Q4/23: 30 kauppaa (rivitalot 25, kaksiot 5)Q1/24: 26 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 3)Q2/24: 23 kauppaa (rivitalot 20, kaksiot 1, yksiöt 2)Q3/24: 9 kauppaa (rivitalot 9)Q4/24: 13 kauppaa (rivitalot 13)Q1/25: 15 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 3)Q2/25: 14 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 3)Q3/25: 13 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q4/25: 16 kauppaa (rivitalot 16)Q1/26*: 9 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, yksiöt 1)
010203040Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot30Q2/23: 21 kauppaa (rivitalot 17, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q3/23: 20 kauppaa (rivitalot 16, kolmiot+ 2, kaksiot 2)Q4/23: 30 kauppaa (rivitalot 25, kaksiot 5)Q1/24: 26 kauppaa (rivitalot 23, kolmiot+ 3)Q2/24: 23 kauppaa (rivitalot 20, kaksiot 1, yksiöt 2)Q3/24: 9 kauppaa (rivitalot 9)Q4/24: 13 kauppaa (rivitalot 13)Q1/25: 15 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 3)Q2/25: 14 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 3)Q3/25: 13 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q4/25: 16 kauppaa (rivitalot 16)Q1/26*: 9 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 01390 on tehty 63 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 382 382 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,0 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

280 000330 000380 000435 00020182020202220242026Omakotitalot
280 000330 000380 000435 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 361 205 16
2025 373 510 29
2024 415 500 18
2023 299 000 15
2022 405 187 27
2021 413 154 26
2020 396 111 36
2019 317 985 33
2018 376 197 40
2017 346 740 25
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Vantaa-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 15,54 1 320 €/kk
85 m²
6,4 % 4,4 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,74 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta9 184▲ +3,2 % / 10 v
Keski-ikä vuotta40▼ −4 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat33k▲ +24 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista31 %▲ +2 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta92 %▲ +4 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista24 %▼ −13 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²91▲ +16 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
8 1008 8009 4002010201520202024
8 1008 8009 400'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Vantaa

Vantaa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 01390

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 01390?

Ruskeasanta-Ilola (Vantaa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 926 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (45 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 01390?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 926 €/m²) noin 249 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 01390?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 4,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 01390?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,4 %: Vantaa-alueen keskivuokra 15,54 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 926 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 01390?

Ruskeasanta-Ilola (Vantaa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 382 382 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (63 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 01390?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 01390 Ruskeasanta-Ilola on?

Alueella asuu 9 184 ihmistä (2024), keski-ikä on 40 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 32 781 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 31 %. Väkiluku on kasvanut 3 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä