Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Vantaanpuisto 01730

Vantaa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 742
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
7
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
11,7 %
brutto · kaksiot
Väki­luku
2 636
asukasta (2024)
Vantaanpuisto, postinumero 01730, Vantaa: asuntojen keskineliöhinta 1 742 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: vantaanpuisto on lähimmästä 24 alueesta 23. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 01730 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kaksiot 1 742 7 – 96 000 €
55 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kolmiot+, rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 01730 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 92 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

0481216 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot14Q2/23: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/23: 14 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 4, yksiöt 2)Q4/23: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/24: 5 kauppaa (kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q2/24: 3 kauppaa (rivitalot 2, kaksiot 1)Q3/24: 12 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 4, kaksiot 3)Q4/24: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 2)Q1/25: 5 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 3)Q2/25: 6 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 1)Q3/25: 3 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1)Q4/25: 9 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 7)Q1/26*: 4 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 1)
0481216Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot14Q2/23: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q3/23: 14 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 4, yksiöt 2)Q4/23: 10 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)Q1/24: 5 kauppaa (kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 1)Q2/24: 3 kauppaa (rivitalot 2, kaksiot 1)Q3/24: 12 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 4, kaksiot 3)Q4/24: 11 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 2)Q1/25: 5 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 3)Q2/25: 6 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 1)Q3/25: 3 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1)Q4/25: 9 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 7)Q1/26*: 4 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 01730 on tehty 10 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 345 050 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

250 000315 000380 000440 00020182020202220242026Omakotitalot
250 000315 000380 000440 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 314 000 3
2025 308 667 3
2024 395 625 4
2023 314 714 7
2022 363 873 18
2021 393 385 13
2020 394 000 12
2019 273 384 9
2018 420 313 8
2017 275 333 6
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Vantaa-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kaksiot 16,97 930 €/kk
55 m²
11,7 % 7,6 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (5,90 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta2 636▲ +9,4 % / 10 v
Keski-ikä vuotta41▼ −3 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat31k▲ +18 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista29 %≈ +0 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta92 %▲ +4 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista12 %▼ −26 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²92▲ +17 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
2 2002 5002 7002010201520202024
2 2002 5002 700'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Vantaa

Vantaa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 01730

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 01730?

Vantaanpuisto (Vantaa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 742 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (7 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko kaksio maksaa alueella 01730?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 742 €/m²) noin 96 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 01730?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 11,7 %: Vantaa-alueen keskivuokra 16,97 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 742 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,6 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 01730?

Vantaanpuisto (Vantaa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 345 050 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (10 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 01730?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 01730 Vantaanpuisto on?

Alueella asuu 2 636 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 31 172 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 29 %. Väkiluku on kasvanut 9 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä