Kuusankoski Keskus 45700
Kouvola · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 45700 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 875 | 84 | +4,0 % | 48 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 1 198 | 9 | – | 96 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 1 226 | 21 | −8,7 % | 104 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 45700 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 435 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 45700 on tehty 74 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 116 205 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 108 657 | 17 |
| 2025 | 113 539 | 26 |
| 2024 | 122 581 | 31 |
| 2023 | 111 749 | 28 |
| 2022 | 91 500 | 21 |
| 2021 | 112 107 | 45 |
| 2020 | 134 094 | 34 |
| 2019 | 115 407 | 27 |
| 2018 | 111 526 | 29 |
| 2017 | 126 631 | 36 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Kouvola-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 10,57 | 580 €/kk 55 m² |
14,5 % | 7,8 % |
| Kolmiot+ | 9,06 | 720 €/kk 80 m² |
9,1 % | 4,2 % |
| Rivitalot | 9,06 | 770 €/kk 85 m² |
8,9 % | 5,1 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.
| Väkiluku asukasta | 8 351 | ▼ −7,0 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 52 | ▲ +8 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 25k | ▼ −4 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 24 % | ▼ −5 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 84 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 34 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 73 | ▼ −7 % vs. koko maa |
Muut alueet – Kouvola
- 45100 Kouvola Keskus 1 248 €/m²
- 45120 Kotkankallio-Vahteronmäki 1 473 €/m²
- 45130 Korjala-Kaunisnurmi 879 €/m²
- 45160 Lehtomäki 1 045 €/m²
- 45200 Tornionmäki 852 €/m²
- 45360 Kukkuramäki 1 198 €/m²
- 45610 Koria 862 €/m²
- 45150 Kankaronmäki-Eskolanmäki 123 733 €
- 45370 Valkeala kk 181 362 €
- 45410 Utti 55 209 €
- 45720 Kotiharju-Puhjonmäki 124 500 €
- 45740 Maunuksela 97 804 €
- 45810 Pilkanmaa 85 783 €
- 45910 Voikkaa 79 814 €
- 46710 Sippola 43 850 €
- 46800 Myllykoski 71 556 €
- 46810 Ummeljoki 58 983 €
- 46900 Inkeroinen 59 410 €
- 46910 Anjala 68 523 €
- 47200 Elimäki kk 88 822 €
Kouvola – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 45700
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 45700?
Kuusankoski Keskus (Kouvola) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 965 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (114 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 875 €/m², kolmiot+ 1 198 €/m², rivitalot 1 226 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 45700?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (875 €/m²) noin 48 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 45700?
Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 45700?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 14,5 %: Kouvola-alueen keskivuokra 10,57 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 875 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 45700?
Kuusankoski Keskus (Kouvola) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 116 205 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (74 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 45700?
Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 1,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 45700 Kuusankoski Keskus on?
Alueella asuu 8 351 ihmistä (2024), keski-ikä on 52 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 241 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 24 %. Väkiluku on vähentynyt 7 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.