Kotkankallio-Vahteronmäki 45120
Kouvola · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 45120 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 473 | 12 | – | 125 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 45120 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 73 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 45120 on tehty 47 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 133 179 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −1,2 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 103 667 | 12 |
| 2025 | 152 063 | 18 |
| 2024 | 134 015 | 17 |
| 2023 | 113 605 | 20 |
| 2022 | 115 000 | 9 |
| 2021 | 123 808 | 26 |
| 2020 | 105 556 | 18 |
| 2019 | 143 853 | 17 |
| 2018 | 136 708 | 24 |
| 2017 | 172 538 | 13 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Kouvola-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 9,06 | 770 €/kk 85 m² |
7,4 % | 4,2 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 3 729 | ▼ −6,0 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 45 | ≈ +1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 29k | ▲ +10 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 35 % | ▲ +6 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 92 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 15 % | ▼ −22 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 97 | ▲ +23 % vs. koko maa |
Muut alueet – Kouvola
- 45100 Kouvola Keskus 1 248 €/m²
- 45130 Korjala-Kaunisnurmi 879 €/m²
- 45160 Lehtomäki 1 045 €/m²
- 45200 Tornionmäki 852 €/m²
- 45360 Kukkuramäki 1 198 €/m²
- 45610 Koria 862 €/m²
- 45700 Kuusankoski Keskus 875 €/m²
- 45150 Kankaronmäki-Eskolanmäki 123 733 €
- 45370 Valkeala kk 181 362 €
- 45410 Utti 55 209 €
- 45720 Kotiharju-Puhjonmäki 124 500 €
- 45740 Maunuksela 97 804 €
- 45810 Pilkanmaa 85 783 €
- 45910 Voikkaa 79 814 €
- 46710 Sippola 43 850 €
- 46800 Myllykoski 71 556 €
- 46810 Ummeljoki 58 983 €
- 46900 Inkeroinen 59 410 €
- 46910 Anjala 68 523 €
- 47200 Elimäki kk 88 822 €
Kouvola – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 45120
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 45120?
Kotkankallio-Vahteronmäki (Kouvola) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 473 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (12 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 45120?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 473 €/m²) noin 125 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 45120?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,4 %: Kouvola-alueen keskivuokra 9,06 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 473 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 45120?
Kotkankallio-Vahteronmäki (Kouvola) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 133 179 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (47 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 45120?
Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 1,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 45120 Kotkankallio-Vahteronmäki on?
Alueella asuu 3 729 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 900 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 35 %. Väkiluku on vähentynyt 6 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.