Sutela 48400
Kotka · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 48400 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 067 | 34 | −1,6 % | 91 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 48400 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 130 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 48400 on tehty 16 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 91 125 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −3,1 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2025 | 79 444 | 9 |
| 2024 | 106 143 | 7 |
| 2023 | 101 167 | 6 |
| 2022 | 97 000 | 10 |
| 2021 | 113 500 | 6 |
| 2020 | 124 375 | 16 |
| 2019 | 107 357 | 7 |
| 2018 | 82 850 | 8 |
| 2017 | 143 667 | 3 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Kotka-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 10,46 | 890 €/kk 85 m² |
11,8 % | 7,4 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 3 898 | ▼ −8,4 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 48 | ▲ +4 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 27k | ▲ +3 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 29 % | ≈ +0 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 89 % | ≈ +1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 15 % | ▼ −23 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 90 | ▲ +15 % vs. koko maa |
Muut alueet – Kotka
- 48100 Kotkansaari 1 432 €/m²
- 48310 Mussalo 1 960 €/m²
- 48600 Karhula 876 €/m²
- 48700 Kyminlinna 651 €/m²
- 48410 Kaukola 137 966 €
- 48710 Koivula 119 389 €
- 48720 Kymi 81 315 €
- 48770 Ristinkallio 110 053 €
- 48800 Otsola-Mäntykangas 88 334 €
- 48810 Rantahaka 75 556 €
- 48910 Suulisniemi 129 473 €
- 49300 Tavastila 51 420 €
Kotka – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 48400
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 48400?
Sutela (Kotka) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 067 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (34 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 48400?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 067 €/m²) noin 91 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 48400?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 48400?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 11,8 %: Kotka-alueen keskivuokra 10,46 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 067 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 48400?
Sutela (Kotka) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 91 125 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (16 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 48400?
Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 3,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 48400 Sutela on?
Alueella asuu 3 898 ihmistä (2024), keski-ikä on 48 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 268 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 29 %. Väkiluku on vähentynyt 8 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.