Kotkansaari 48100
Kotka · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 48100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 1 490 | 53 | −5,5 % | 48 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 1 432 | 113 | −3,5 % | 79 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 1 442 | 90 | −5,8 % | 115 000 € 80 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 48100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 773 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Kotka-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 14,54 | 470 €/kk 32 m² |
11,7 % | 7,8 % |
| Kaksiot | 12,19 | 670 €/kk 55 m² |
10,2 % | 6,1 % |
| Kolmiot+ | 10,46 | 840 €/kk 80 m² |
8,7 % | 4,6 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, ikääntyvä väestö.
| Väkiluku asukasta | 10 203 | ≈ −2,7 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 52 | ▲ +8 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 23k | ▼ −11 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 29 % | ≈ +0 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 85 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 57 % | ▲ +19 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 56 | ▼ −29 % vs. koko maa |
Muut alueet – Kotka
- 48310 Mussalo 1 960 €/m²
- 48400 Sutela 1 067 €/m²
- 48600 Karhula 876 €/m²
- 48700 Kyminlinna 651 €/m²
- 48410 Kaukola 137 966 €
- 48710 Koivula 119 389 €
- 48720 Kymi 81 315 €
- 48770 Ristinkallio 110 053 €
- 48800 Otsola-Mäntykangas 88 334 €
- 48810 Rantahaka 75 556 €
- 48910 Suulisniemi 129 473 €
- 49300 Tavastila 51 420 €
Kotka – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 48100
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 48100?
Kotkansaari (Kotka) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 448 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (256 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 1 490 €/m², kaksiot 1 432 €/m², kolmiot+ 1 442 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 48100?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 432 €/m²) noin 79 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 48100?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 4,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 48100?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 10,2 %: Kotka-alueen keskivuokra 12,19 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 432 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Millainen alue 48100 Kotkansaari on?
Alueella asuu 10 203 ihmistä (2024), keski-ikä on 52 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 23 442 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 29 %. Väkiluku on vähentynyt 3 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.