Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Mussalo 48310

Kotka · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 960
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+3,6 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
44
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,4 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
4 313
asukasta (2024)
Mussalo, postinumero 48310, Kotka: asuntojen keskineliöhinta 1 960 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: mussalo on lähimmästä 24 alueesta 5. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 48310 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 960 44 +3,6 % 167 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 4501 7001 9502 200Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 4501 7001 9502 200Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 48310 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 122 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

0481216 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*KaksiotKolmiot+Rivitalot13Q2/23: 13 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 1)Q3/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/23: 8 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2)Q1/24: 11 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 2)Q2/24: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q3/24: 5 kauppaa (rivitalot 4, kaksiot 1)Q4/24: 12 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 2)Q1/25: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q2/25: 13 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 1)Q3/25: 13 kauppaa (rivitalot 11, kaksiot 2)Q4/25: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q1/26*: 11 kauppaa (rivitalot 11)
0481216Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*KaksiotKolmiot+Rivitalot13Q2/23: 13 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 1)Q3/23: 8 kauppaa (rivitalot 8)Q4/23: 8 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2)Q1/24: 11 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 2)Q2/24: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q3/24: 5 kauppaa (rivitalot 4, kaksiot 1)Q4/24: 12 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 2)Q1/25: 11 kauppaa (rivitalot 11)Q2/25: 13 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 1)Q3/25: 13 kauppaa (rivitalot 11, kaksiot 2)Q4/25: 10 kauppaa (rivitalot 10)Q1/26*: 11 kauppaa (rivitalot 11)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 48310 on tehty 13 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 294 074 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,3 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

190 000305 000415 000530 00020182020202220242026Omakotitalot
190 000305 000415 000530 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 241 200 5
2025 228 691 5
2024 491 167 3
2023 321 500 4
2021 229 950 7
2020 351 000 3
2019 311 000 10
2018 299 500 6
2017 230 222 9
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Kotka-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 10,46 890 €/kk
85 m²
6,4 % 4,0 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta4 313▼ −5,3 % / 10 v
Keski-ikä vuotta43≈ −1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat31k▲ +18 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista37 %▲ +8 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta91 %▲ +3 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista21 %▼ −17 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²100▲ +27 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 3004 4004 6002010201520202024
4 3004 4004 600'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Kotka

Kotka – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 48310

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 48310?

Mussalo (Kotka) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 960 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (44 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 48310?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 960 €/m²) noin 167 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 48310?

Alueen neliöhinta on noussut noin 3,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 48310?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,4 %: Kotka-alueen keskivuokra 10,46 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 960 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 48310?

Mussalo (Kotka) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 294 074 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (13 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 48310?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 48310 Mussalo on?

Alueella asuu 4 313 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 31 200 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 37 %. Väkiluku on vähentynyt 5 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä