Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Ruonala 48300

Kotka · Omakotitalojen toteutuneet kauppahinnat ja alueen väestöprofiili Maanmittauslaitoksen ja Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 28.10.2026.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 48300 on tehty 8 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 145 525 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,8 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

70 000105 000145 000180 00020182020202220242026Omakotitalot
70 000105 000145 000180 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 138 333 3
2025 149 840 5
2023 166 750 4
2022 97 250 4
2021 115 833 6
2020 104 833 6
2019 81 667 3
2018 152 500 6
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 48300 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 12 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

01234 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*KaksiotRivitalot3Q2/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/23: 3 kauppaa (rivitalot 2, kaksiot 1)Q4/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q1/24: 3 kauppaa (rivitalot 2, kaksiot 1)Q2/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)
01234Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*KaksiotRivitalot3Q2/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/23: 3 kauppaa (rivitalot 2, kaksiot 1)Q4/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q1/24: 3 kauppaa (rivitalot 2, kaksiot 1)Q2/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q3/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto, siksi vaaleampi.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta1 236≈ +1,7 % / 10 v
Keski-ikä vuotta46▲ +2 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat29k▲ +10 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista31 %▲ +1 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta91 %▲ +2 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista6 %▼ −32 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²102▲ +29 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
1 1001 2001 3002010201520202024
1 1001 2001 300'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Kotka

Kotka – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 48300

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 48300?

Ruonala (Kotka) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 145 525 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 48300?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 48300 Ruonala on?

Alueella asuu 1 236 ihmistä (2024), keski-ikä on 46 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 956 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 31 %. Väkiluku on kasvanut 2 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä