Joensuu Keskus, Pohjoinen 80100
Joensuu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 80100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 2 767 | 55 | ±0 % | 89 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 2 048 | 76 | −2,2 % | 113 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 1 811 | 84 | −4,0 % | 145 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 1 511 | 7 | – | 128 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 80100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 664 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 80100 on tehty 13 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 203 500 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −1,0 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 212 625 | 4 |
| 2025 | 147 500 | 4 |
| 2024 | 241 000 | 5 |
| 2023 | 170 583 | 6 |
| 2022 | 122 750 | 4 |
| 2021 | 203 600 | 5 |
| 2020 | 136 667 | 3 |
| 2019 | 156 000 | 5 |
| 2018 | 184 938 | 8 |
| 2017 | 217 917 | 6 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Joensuu-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 18,32 | 590 €/kk 32 m² |
7,9 % | 5,8 % |
| Kaksiot | 13,77 | 760 €/kk 55 m² |
8,1 % | 5,2 % |
| Kolmiot+ | 11,20 | 900 €/kk 80 m² |
7,4 % | 4,2 % |
| Rivitalot | 11,20 | 950 €/kk 85 m² |
8,9 % | 5,8 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 10 687 | ▲ +17,9 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 44 | ≈ +0 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 21k | ▼ −20 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 34 % | ▲ +5 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 85 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 62 % | ▲ +25 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 56 | ▼ −29 % vs. koko maa |
Muut alueet – Joensuu
- 80110 Joensuu Keskus Eteläinen 1 834 €/m²
- 80140 Noljakka 1 547 €/m²
- 80160 Rantakylä-Latola 1 092 €/m²
- 80170 Utra 745 €/m²
- 80200 Niinivaara 2 305 €/m²
- 80220 Penttilä 3 401 €/m²
- 80230 Hukanhauta 1 857 €/m²
- 80260 Kettuvaara 1 198 €/m²
- 80130 Kanervala 174 382 €
- 80330 Reijola 124 174 €
- 81200 Eno Keskus 72 084 €
- 82110 Heinävaara 160 700 €
- 82200 Hammaslahti 97 860 €
- 82220 Niittylahti 120 000 €
Joensuu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 80100
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 80100?
Joensuu Keskus, Pohjoinen (Joensuu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 119 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (222 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 2 767 €/m², kaksiot 2 048 €/m², kolmiot+ 1 811 €/m², rivitalot 1 511 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 80100?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 048 €/m²) noin 113 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 80100?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 80100?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,1 %: Joensuu-alueen keskivuokra 13,77 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 048 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 80100?
Joensuu Keskus, Pohjoinen (Joensuu) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 203 500 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (13 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 80100?
Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 1,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 80100 Joensuu Keskus, Pohjoinen on?
Alueella asuu 10 687 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 21 200 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 34 %. Väkiluku on kasvanut 18 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.