Penttilä 80220
Joensuu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 80220 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 3 660 | 10 | – | 117 000 € 32 m² |
| Kaksiot | 3 401 | 19 | +7,7 % | 187 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 3 074 | 18 | – | 246 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 2 412 | 18 | – | 205 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 80220 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 255 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Joensuu-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Yksiöt | 18,32 | 590 €/kk 32 m² |
6,0 % | 4,4 % |
| Kaksiot | 13,77 | 760 €/kk 55 m² |
4,9 % | 3,1 % |
| Kolmiot+ | 11,20 | 900 €/kk 80 m² |
4,4 % | 2,5 % |
| Rivitalot | 11,20 | 950 €/kk 85 m² |
5,6 % | 3,6 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 4 736 | ▲ +48,3 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 38 | ▼ −6 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 22k | ▼ −17 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 35 % | ▲ +6 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 87 % | ▼ −1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 65 % | ▲ +27 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 58 | ▼ −26 % vs. koko maa |
Muut alueet – Joensuu
- 80100 Joensuu Keskus, Pohjoinen 1 811 €/m²
- 80110 Joensuu Keskus Eteläinen 1 834 €/m²
- 80140 Noljakka 1 547 €/m²
- 80160 Rantakylä-Latola 1 092 €/m²
- 80170 Utra 745 €/m²
- 80200 Niinivaara 2 305 €/m²
- 80230 Hukanhauta 1 857 €/m²
- 80260 Kettuvaara 1 198 €/m²
- 80130 Kanervala 174 382 €
- 80330 Reijola 124 174 €
- 81200 Eno Keskus 72 084 €
- 82110 Heinävaara 160 700 €
- 82200 Hammaslahti 97 860 €
- 82220 Niittylahti 120 000 €
Joensuu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 80220
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 80220?
Penttilä (Joensuu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 076 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (65 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 3 660 €/m², kaksiot 3 401 €/m², kolmiot+ 3 074 €/m², rivitalot 2 412 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 80220?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 401 €/m²) noin 187 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 80220?
Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 80220?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 4,9 %: Joensuu-alueen keskivuokra 13,77 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 401 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Millainen alue 80220 Penttilä on?
Alueella asuu 4 736 ihmistä (2024), keski-ikä on 38 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 21 992 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 35 %. Väkiluku on kasvanut 48 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.