Kettuvaara 80260
Joensuu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 80260 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 198 | 27 | – | 102 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 80260 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 126 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 80260 on tehty 32 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 201 306 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 235 571 | 7 |
| 2025 | 198 929 | 14 |
| 2024 | 182 527 | 11 |
| 2023 | 148 500 | 10 |
| 2022 | 128 417 | 9 |
| 2021 | 205 760 | 10 |
| 2020 | 234 500 | 6 |
| 2019 | 184 682 | 11 |
| 2018 | 167 749 | 9 |
| 2017 | 192 667 | 3 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Joensuu-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,20 | 950 €/kk 85 m² |
11,2 % | 7,3 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 5 220 | ▲ +6,1 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 42 | ▼ −2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 26k | ≈ −1 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 30 % | ▲ +1 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 86 % | ▼ −2 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 35 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 82 | ▲ +5 % vs. koko maa |
Muut alueet – Joensuu
- 80100 Joensuu Keskus, Pohjoinen 1 811 €/m²
- 80110 Joensuu Keskus Eteläinen 1 834 €/m²
- 80140 Noljakka 1 547 €/m²
- 80160 Rantakylä-Latola 1 092 €/m²
- 80170 Utra 745 €/m²
- 80200 Niinivaara 2 305 €/m²
- 80220 Penttilä 3 401 €/m²
- 80230 Hukanhauta 1 857 €/m²
- 80130 Kanervala 174 382 €
- 80330 Reijola 124 174 €
- 81200 Eno Keskus 72 084 €
- 82110 Heinävaara 160 700 €
- 82200 Hammaslahti 97 860 €
- 82220 Niittylahti 120 000 €
Joensuu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 80260
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 80260?
Kettuvaara (Joensuu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 198 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (27 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 80260?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 198 €/m²) noin 102 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 80260?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 11,2 %: Joensuu-alueen keskivuokra 11,20 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 198 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 80260?
Kettuvaara (Joensuu) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 201 306 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (32 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 80260?
Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 80260 Kettuvaara on?
Alueella asuu 5 220 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 003 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 30 %. Väkiluku on kasvanut 6 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.